Avustralyalı bir baba oğul geliştirdikleri bal üretim sistemini kitlesel fonlama sayesinde tüm dünyaya satıyor.

Yeni bir sosyal ağ mı geliştirmek istiyorsunuz, yoksa uygulama mı? Belki de mobil ödeme yazılımları üzerine eğildiniz. Bir oyun yazdınız ve onun üretimi, dağıtımı için finansmana ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu noktada IndieGoGo gibi topluluk finansmanı platformların önemi büyük. Kendinizi tanıtıp insanlardan bağış talebinde bulunuyorsunuz, bazı özel tekliflerle ürün de satıyorsunuz. Crowdfunding yani kitlesel fonlama sistemi olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde sayısız girişimin vücut bulmasında etkin bir rol oynuyor. Bu noktada birazdan okuyacaklarınız diğer pek çok örnekten çok daha çarpıcı bir hikaye ihtiva ediyor.

Avustralya’da yaşayan baba-oğul, arıların gelip kovan yaptığı, bu kovanın da geliştirilen mekanizmayla doğrudan şişelere doldurulduğu bir tür makine geliştirdiler. Flow Hive adındaki bu ilginç ürünün finansmanı için de 70 bin dolara ihtiyaç duyduklarını dile getirip 2015 yılında IndieGoGo’dan bağış toplamaya başladılar. Ve eşine daha önce rastlanmamış bir şey oldu, sadece 24 saat içinde 1 milyon 900 bin dolara ulaşıldı. Ulaşılan toplam rakam ise 13 milyon 235 bin dolar olacaktı. Zengin olmuşlardı, şimdi sıra dünyanın her yerinden gelen taleplere karşılık vermeye gelmişti.

07-03

35 bin ön siparişin ardından kısa süre önce siparişleri de alınmaya başlanan Flow Hive’ın rekor ilgi gördüğü belirtildi. 100’den fazla ülkeden sipariş edişen modern bal üretim makinesinin fiyatı 699 dolar ve mucitlerini daha uzun süre daha dolar sayma makineleri ile baş başa bırakmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bu hikaye nereden çıkacağını kestirmenin mümkün olmadığı yenilikçi fikirler ile KOBİ ölçeğinde bile olmayan gişimlerin ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak birer modele dönüşmesini sağlayabiliyor. Ülkemizde de kitlesel fonlama ile alakalı yasal düzenlemeler için çalışmalar devam ediyor. Umuyoruz ki pek çok yenilikçi fikirle, hem ülkemizin adını duyurmak hem de ekonomik gelişmeye katkı sağlamak adına, bu sistem en kısa sürede hayata geçirilir.