Sesli banka kartları geliyor

1 Eylül 2016
417 Görüntüleme

İki Çinli kart teknolojileri geliştiren firma China Union Pay için üzerindeki butonlara basıldığında çeşitli sesler üreten özel banka kartları geliştirecek.

Bankacılık sektörü daha güvenli teknoloji arayışına devam ederken diğer yandan müşterilerin ilgisini çekebilecek yenilikçi ürünlere de ihtiyaç duyuyor. Çin merkezli Qilong ve Shenzen Qianhai Exce-card Technology (SQEC) Çinli bankaların çatısı altında buluştuğu China Union Pay için yenilikçi, güvenli ve ilginç bir teknoloji geliştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Audio Bank Cards (Sesli Banka Kartları) olarak isimlendirilen bu teknolojide üzerinde bükülebilir devre kartı, kağıt pil, hoparlör, butonlar ve gerekli elektronik donanım bulunan ama geleneksel bir banka kartından daha kalın olmayan yeni bir banka kartı üretilecek. Kartın üzerindeki butonlar sayesinde çeşitli sesler üretilebilirken bu kart aynı zamanda içinde barındırdığı önceden tanımlı şifreli ses dizelerini kullanarak internete bağlanabilecek. Böylece ilk sesli banka kartının yanı sıra dünyanın internete bağlanabilen ilk banka kartı da üretilmiş olacak.

Üretilecek banka kartının beş ila on yıllık kullanım ömrü içinde 30 bin ila 50 bin kez kullanım sunması planlanıyor. Bu kart aynı zamanda manyetik alanlara, yüksek ses ve ısıya dayanıklı olacak olacak.

Müşteriler online ödemeler, para transferleri ve diğer bankacılık işlemleri için sadece kendilerine özel ses sıralamalarını kartın üstündeki butonlara basarak üretebilecekler, kart ses kullanarak internet iletişimi de yapabildiği için güvenlik konusunda şu anda var olmayan üçüncü bir katmanı işlemlerin onayına dahil etmiş olacak. Ayrıca kart ses kullanarak veri transferi yapabileceği için tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yaparken kişisel bilgilerini girmelerine gerek bırakmadan bu bilgileri internet sitelerine gönderebilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
98 görüntüleme
Genel
98 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
67 görüntüleme
Genel
67 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…