Bireysel Emeklilik Fonu olarak Bitcoin

16 Eylül 2016
591 Görüntüleme

Son yıllarda Türkiye’de de giderek önem kazan bireysel emeklilik fonları açısından Bitcoin doğru bir yatırım mı? Öyle olduğunu düşünenler var.

Bitcoin 2009 yılında serbest piyasalarda işlem görmeye başladığında bit Bitcoin 0,01 dolar yani 1 cent civarında bir bedele sahipti. Bitcoin satın almak yerine standart bir dizüstü bilgisayarla bile madencilik yaparak günde yaklaşık 150 Bitcoin kazanmak mümkündü.

2011 yılının ortalarında değeri yaklaşık 1 dolara yükselen Bitcoin ilk sıçramasını 2013 yılı içinde yaparak önce 100 dolar değerleri gördü akabinde hızla değeri 1000 dolara kadar tırmandı. Şu anda ise 600 dolar civarında işlem görüyor.

Eğer 2009-2011 yılları arasında bireysel emeklilik fonu yerine Bitcoin’e yatırım yapsaydık şu anda milyonlarca dolar değerinde varlık ile erken emeklilik dönemini yaşıyor olabilirdik. Ebette bunu önceden görebilecek insan sayısı oldukça kısıtlıydı. Ancak bu fırsat hala geçerli Bitcoin değerinin gelecek beş yıl içinde 30 bin dolara kadar tırmanabileceğine dair analizler var. Oldukça cazip bir yatırım alanı olarak görülüyor.

Bu fırsatı gören ABD merkezli bir firma Bitcoin üzerinden bireysel emeklilik fonu satmaya başladı. Tümüyle yasal olarak sunulan fon standart fonlara benziyor ve her ay düzenli yaptığınız yatırımı Bitcoin’e çevirerek saklıyor. Elbette Bitcoin piyasasındaki ani yükseliş ve düşüşler bu fonu oldukça tehlikeli hale getirebiliyor zira erken emeklilik hayaliniz tüm yatırımınızın kısa dönemde çökmesiyle de sonuçlanabilir. Diğer bir açıdan ise bu fonların sahtekar ve dolandırıcılar tarafından yönetilmediğinden emin olmak hiç de kolay değil ancak söz konusu ABD yasaları olunca bu riski almak isteyen kişi sayısının çok olmayacağı düşünülebilir. ABD’de bu fona yatırım yapanlar bu giderlerini vergiden düşebiliyor ancak sistemin şu anda Türkiye için bir anlamı bulunmuyor.

Sistemi incelemek isteyenler www.bitcoinira.com sitesine göz atabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech ekosistemi Latin Amerika’da yükseliyor
Bankacılık
76 görüntüleme
Bankacılık
76 görüntüleme

FinTech ekosistemi Latin Amerika’da yükseliyor

Erhan Kahraman - 16 Temmuz 2018

Araştırmalara göre, Latin Amerika ülkelerindeki olumsuz ekonomik hava, FinTech girişimlerinin düzene el atmasına olanak sağlıyor. FinTech'in gelişmekte olan pazarlarda büyük…

Strands ve Mastercard KOBİ’ler için harekete geçti
FinTech
95 görüntüleme
FinTech
95 görüntüleme

Strands ve Mastercard KOBİ’ler için harekete geçti

Erhan Kahraman - 16 Temmuz 2018

Strands, KOBİ’ler için geliştirdiği yeni BFM çözümü için Mastercard ile ortak çalışma kararı aldı. Strands, ticari finans yönetimi çözümünde Mastercard…

Robo danışman Bambu 3 milyon dolar yatırım aldı
FinTech
114 görüntüleme
FinTech
114 görüntüleme

Robo danışman Bambu 3 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 16 Temmuz 2018

A serisi fonlama oturumunda 3 milyon dolar toplayan Bambu, bu yılın büyüme hedeflerini gerçekleştirdi. Şirketlere yönelik hizmet sunan robo danışmanlık…