Eğer FinTech ekosisteminde küresel olarak olup bitenleri ilk elden takip etmek istiyorsanız bunu sadece 10 önemli FinTech yazarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. İşte o liste.

FinTech ekosistemindeki uzman sayısı henüz çok değil özellikle bu işin öncülerinden bahsediyorsak bu sayı daha da azalıyor. Sayının bu kadar düşük olması ekosistemin gelişim hızı açısından bir dezavantaj gibi görünebilir. Öte yandan ekosistemi hızlı şekilde takip ederek kendi bilgi dağarcığı ile başlı başına bir öncü olabilmenin yolu da kolaylaşmış oluyor. Biz de mutlaka takip etmeniz gereken 10 FinTech blog yazarının bir listesini hazırladık.

Chris Gledhill: Chris Gledhill genellikle FinTech ekosisteminde bir numaralı öncü olarak kabul edilen bir isim. Düzenli olarak FinTech teknolojileri ve geleceği hakkında yazılar yazıyor. Kurucu ortaklarından ve CEO’su olduğu UK Challenger Bank Seco şirketini kurmadan önce Lloyd Banking Group’ta yıkıcı yenilik laboratuvarının yöneticisiydi. Kendisini en kolay ve etkin takip edebileceğiniz kaynak ise Twitter hesabı.

Brett King: Amazon’da kitapları en çok satanlar arasında olan Brett King FinTech ekosistemi ile alakalı blog yazıları yazıyor, konferanslara katılıyor ve sektörün en saygın isimlerinden birisi. Fast Company, Wired, TechCrunch, Fortune gibi pek çok yayında makaleleri çıkan King aynı zamanda düzenli olarak Huffington Post’ta yazıyor. İletişim bilgilerini kendi web sitesinde bulabiliriniz.

Chris Skinner: Bankalararası Kart Merkezinin davetlisi olarak Türkiye’ye de pek çok kez gelen ve Valueweb isimli kitabı da Türkçeye çevrilen Chris Skinner finansal pazarlar hakkında en geniş bilgiye sahip ve finansın geleceği hakkında öncü fikirler sunan bir isim. The Financer isimli kendi bloğunda düzenli olarak makalelerini yayınlıyor.

David G.W Birch: Consult Hyperion şirketinin direktörü olan Birch dijital para ve dijital kimlik konularında dünyanın en tanınmış isimlerinden birisi. Identitiy is the New Money isimli kitabı FinTech ekosisteminde en çok satılan kitaplardan birisi. Yazılarına buradan ulaşabileceğiniz David Birch’in önümüzdeki aylarda FinTech Istanbul eğitim programında konuşmacı olarak Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Faisal Khan: Kendini bir dijital para ve ödeme sistemleri misyoneri ve danışmanı olarak tanımlıyor. Blog yazılarında ödeme sistemleri ve uluslararası para transferleri üzerine odaklanıyor. Ayrıca FinTech girişimlerine akıldaşlık ve dünyanın en büyük finansal kurumlarına danışmanlık hizmeti veriyor.

Jessica Elerm: FinTech ekosistemi içinde özellikle Avustralya’daki girişimlerle ilgilenen bir diğer isim. Ayrıca Brett King’in Breaking Banks sitesinde, Bank NXT ve Daily FinTech mecralarında yazıları yayınlanıyor.

Pascal Bouvier: Eski bir Fransız bankacı olan Bouvier her ay düzenli olarak blog yazıları yayınlıyor. Yazılarında finans ve teknolojinin birleşimi ve bütünleşmesine odaklanıyor.

Christophe Langlois: Telekom ve bankacılık sektörlerinde iş geliştirme alanında lider olarak çalışan Langlois, Visible Banking isimli bloğunda finans ve bankacılık sektöründe sosyal medyanın etkilerini değerlendiriyor.

Izabella Kaminska: Financial Times’ın FT Alphaville isimli alt mecrasına 2008 yılında katılan Kaminska bankacılık sektörüne bağlı olarak finansal teknolojilerin gelişimi üzerine makaleler yazıyor.

Tom Groenfeldt: Bankacılık, teknoloji, finans konuları üzerinde Forbes dergisi için yazıyor. 2015 yılında dünyanın en önemli FinTech öncüleri listesinde adı geçen nadir kişilerden birisi.