Chromium tabanlı web tarayıcısı Brave, son güncellemesi ile yayıncılara Bitcoin ile bağış özelliği de kazandı. Firefox ve Chrome sırada olabilir mi?

Mozilla kurucuları tarafından geçtiğimiz aylarda oluşturulan Brave adlı tarayıcı, hem yayıncılara hem de kullanıcılara yönelik özellikleri ve güvenlik temelindeki detayları ile ilgi çekmişti.

Brave, -istenmeyen- reklamların direkt olarak engellenmesi özelliği sunuyor, ayrıca verilerinizin takip edilmesine de izin vermiyor. Yayınlanan reklamlarda ise kazancın kullanıcı/reklam ortakları/Brave ekibi/yayıncı arasında dağılımı söz konusu. Üstelik kullanıcı isterse kendi payını yayıncılara bağışlayabiliyor. Yeni özellik ise bu bağışların Bitcoin ile gerçekleştirilebilmesi.

bitcoinbravebrowser

Bu arada oransal dağılım şöyle; Yüzde 15’er pay: Brave kullanıcısı, Brave, reklam ortakları; yüzde 55 yayıncı.

Standart tarayıcılara kıyasla kullanıcı deneyiminde büyük farklar yaratmadığı görüşünün hakim olduğu web tarayıcısının Bitcoin eksenindeki özelliği ise ilgi uyandıracak gibi. Öte yandan henüz çok yeni olduğunu, geliştirilmesinin ardından öne çıkan platformlardan biri olabileceğini de belirtelim.