Çinli merkezli ödeme servisi UnionPay ve IBM banka müşterilerinin farklı platformlara ait sadakat puanlarını değiştirebileceği ve kullanabileceği bir blok zinciri projesi gerçekleştirecek.

Ülkemizdeki bankaların müşterilerine sunduğu çeşitli sadakat programlarına aşinayız ve bu konuda dünyanın en lider ülkelerinden birisiyiz. Mil, puan, lira ve benzeri kazanımlar sağlayan bu sadakat uygulamaları aynı zamanda tüketicilerin avantajlı ve fırsatlar şeklinde sunulan alışveriş ve hediyelere ulaşmasına da imkan tanıyor.

Benzer yapılar diğer ülkelerde de mevcut. Çin merkezli ödeme servisi UnionPay ülkedeki bu tarz programlarda elde edilen kazanımların diğer programlar ile paylaşılması için geliştirdiği fikrini IBM’in danışmanlık ve teknolojilerini kullanarak hayata geçirecek. Yani Çinli banka müşterileri kazandıkları milleri dilerlerse puana veya farklı kazanımlara dönüştürebilecek.

Financial Times’ın haberine göre bu proje oldukça karmaşık ve maliyetli bir çalışma gerektiriyor ancak blok zinciri üzerinden yönetilen kripto para birimleri bu tarz bir dönüşümü daha kolay ve düşük maliyetle mümkün kılabilir.

Benzer bir projenin ülkemizde de gerçekleşmesi tüketiciler açısından büyük memnuniyet yaratacaktır.