30 Eylül 2016 tarihine ait yerel ve küresel FinTech haberlerinden derlediğimiz gündeme hızlı bakışı paylaşıyoruz.

Bankalar Blockchain (blok zinciri) konuşmayı seviyor ama uygulama için temkinli

Popüler haber ve analiz portalı Business Insider’da Tina Wadhwa tarafından yazılan analiz 50 büyük küresel bankanın Blockchain teknolojisini kullanmak için istekli olduklarına dair açıklama yaptığına ancak hiç birinin bu süreçte ilk uygulamaya geçen konumda olmadıklarının altını çiziyor. Goldman Sachs, JPMorganChase ve Bank of America gibi bankaların dünyanın en büyük küresel blockchain konsorsiyumu R3’e katıldıklarını hatırlatan analizde bankaların devrimsel bu teknoloji ile yeni ürünler sunmak için yeterince hızlı davranmadığına dikkat çekiliyor. Analiz bu durumun çevik davranan FinTech teknoloji girişimleri ve şirketleri için bir avantaj oluşturduğu belirtiliyor.

Computop ve PayU küresel bir işbirliği için anlaştı

Türkiye’de de faaliyet gösteren küresel ödeme çözümleri firması PayU bir diğer küresel ödeme çözümleri firması olan Computop ile bir anlaşma imzalayarak farklı ülkelere satış yapmak isteyen işletmeler için ödeme kolaylığı sağlayacaklarını açıkladı. Yayınlanan basın açıklamasında; “Türkiye’de faaliyet gösteren işletmeler PayU ile bağlantıya geçerek Computop’un yurtdışındaki ödeme servislerinden faydalanabilecek. Böylece işletmeler girmeyi planladıkları yeni pazarlar için farklı çözümleri sistemlerine entegre etmek zorunda kalmayacak. Bu durum işyerlerini büyük bir operasyonel ve mali yükten de kurtarıyor.” denildi.

MIT soruyor: Bankaların sonu mu geldi?

screenshot-2016-09-30-16-49-51

Dünyanın en saygın üniversitelerinden ABD merkezli Massachusetts Institute of Technology (MIT) “Dijital Bankacılık Manifestosu: Bankaların sonu mu geldi?” adı altında bir çalışma yayınladı. Çalışma çarpıcı bir soru soruyor ancak bunun altını boş bırakmıyor. Konuyu kısaca anlamak isteyenlerin ötesinde, kendisinin nerede durduğunu anlamak isteyen bankalar ve dijital bankacılık kavramına yatırımcı gözüyle bakanlar için de harika bir kontrol listesi oluşturuyor. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Monzo Siri’yi işe aldı

Mondo adı ile kurulan ve daha sonra adını Monzo olarak değiştiren şirketin amacı tümüyle bir dijital bankacılık servisi kurmaktı. Hızla bu yolda ilerliyor. Monzo’dan gelen en son yeni haber ise Apple’ın popüler bot asistanı Siri üzerinde vermeye başladığı hizmet oldu. Monzo’nun yeni iOS sürümüyle gelen Siri entegrasyonu sayesinde artık dilediğiniz kişiye sadece sesinizi kullanarak para transfer emri vermeniz mümkün. Yapmanız gereken tek şey “Ahmet’e 20 pound yolla” demek. Elbette bunu örneğimizdeki gibi Türkçe değil, İngilizce söylemeniz gerekiyor.

Twitch kendi kripto para birimini geliştirdi

BBC’nin haberine göre popüler dijital oyun video yayın platformu Twitch yakın bir gelecekte kendisine ait kripto para birimini duyuracak. Stream+ adı altında sunulacak olan bu dijital para birimini kazanmak için yapmanız gereken tek şey oyun yayınlarını seyretmek olacak. Daha sonra kazandığınız Stream+ çeşitli anketler ve bahisler ile oyunlar içindeki bazı sanal ürünleri satın almak için harcayabileceksiniz. Bu yıl içinde daha önce Twitch’e Bitcoin ile ödeme yapma imkanı da gelmişti. Ancak bu haberin altında yatan başka gizli bilgiler de olabilir.

twitch-stream

Amazon Twitch’i 2014 yılında 970 milyon dolar değerleme ile satın almıştı. Twitch’in kısa bir süre içinde önce Bitcoin ile ödeme yapma imkanı ardından kendine ait kripto para birimini duyurması Amazon’un gelecekte uygulamaya geçirmeyi planladığı tümüyle kendine ait özel bir kripto para biriminin habercisi olabilir. Şu anda dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon eğer böyle bir adım atarsa tümüyle kendisine bir küresel finans sistemi kurabilir. Elbette şimdilik sadece bir yorumdan ibaret.

Kariyerinize FinTech ile devam etmek ne kadar mantıklı?

FinTech kavramı bu kadar hızlı gelişirken sadece teknoloji kökenli değil aynı zamanda pek çok finans ve bankacılık kökenli çalışan da FinTech’in gelecekleri için iyi bir kariyer olup olmadığını düşünüyor olabilir. Bu aşamada en azından orta seviyede İngilizce bilgisinin şart olduğunu biz belirtelim ve ardından bu konuyu daha derinlemesine ele alan ve pek çok referans içeren şu makaleye sizleri yönlendirelim.

Thomson Reuters Ethereum tabanlı kimlik doğrulama çözümü sunacak

Son günlerde Ethereum giderek daha popüler hale geliyor. Buna bir örnek de Thomson Reuters’in açıkladığı yeni bir üründen geldi. BlockOne ID verilen ürün gelecek haftadan itibaren beta olarak kullanıma açılacak. Sistemin amacı uygulama geliştiricilerin veya servis ve ürün sunanların dağıtık kayıt platformu üzerinde sözleşmelerin kabulü ve tutulması için bir araç kullanabilmeleri. Daha net anlaşılması için sade şekilde tekrarlayacak olursak; BlockOne ID kimliği doğrulanmış kişilerin sözleşmeleri kabul etmesi ve bu kayıtların tutulması için bir araç olacak.

thomson-reuters