MasterCard’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da gerçekleştirdiği geniş kapsamlı araştırmada Türk tüketicilerin dijital teknolojilere ilgisi açıkça görüldü.

Küresel kartlı ödeme çözümleri firması MasterCard Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki 23 ülkede 23 bin tüketici ile bir araştırma gerçekleştirdi. MasterCard tarafından Inovasyon Endeksi olarak isimlendirilen çalışmada özellikle Türk tüketicilerin dijitalleşmeden memnun olduğu ve online bankacılık ile alışverişleri yoğun kullandığı bir kez daha rakamsal olarak ortaya çıktı.

Araştırmaya göre Afrika ve Orta Doğu’daki tüketicilerin yüzde 70’inden fazlası akıllı telefonlarıyla ödeme yapmaya hazırken, Batı Avrupa bu teknolojiye daha temkinli yaklaşıyor, henüz 5 tüketiciden sadece 2’si ödemelerini cep telefonlarıyla yapmaya sıcak bakıyor. Yine de tüketicilerin gözünde cep telefonları, plastik kartların alternatifi haline gelmiş durumda.

Türk tüketiciler dijitalleşmeye genel olarak sıcak bakıyor

Tüm ülkeler toplam değerlendirildiğinde tüketicilerin yaklaşık üçte ikisi dijital yeniliklerin iyi bir şey olduğunu ve teknolojinin geleceğine olumlu baktıklarını belirtirken, sadece yüzde 5 gibi küçük bir kısmı bu yeniliklerin olumsuz etkileri olduğunu düşünüyor. Avrupa ülkeleri ise yeniliklerin topluma etkileri konusunda diğer ülkelere kıyasla daha temkinli yaklaşıyor. Türk tüketicilerde genel sonuçlara benzer bir yapı söz konusu tüketicilerin üçte ikisi dijitalleşmeden memnun ve çoğu dijital hizmetlerin daha fazla alanda daha fazla kişi tarafından kullanılacağını düşünüyor. İnovasyonun pozitif etkileri konusunda cinsiyetler arasında bir görüş farklılığı dikkat çekmezken, 30-39 yaş aralığındaki katılımcıların inovasyonun pozitif etkilerine daha çok inandığı gözlemleniyor.

mastercard-1

Öte yandan dijital değişime en dirençli yaklaşan bölge yüzde 17’lik payla Batı Avrupa iken, Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Afrika’daki tüketiciler yeni teknolojileri sevinçle karşılıyorlar. Orta Doğu ve Afrika her alanda daha fazla teknolojik yenilik derken, Türkiye’nin yanı sıra Rusya ve Ukrayna’daki tüketicilerin dörtte birinden fazlası kendilerini teknolojinin hevesli destekçileri olarak görüyor. Bu tüm bölgeler içinde en yüksek oran. Bu ülkelerdeki beş tüketiciden dördünün gelecekte daha fazla kişinin teknolojiye erişiminin olacağını düşünürken, cep telefonu ile ödeme yapmaya sıcak bakan tüketicilerin oranı yüzde 64, parmak izi ile kimlik doğrulamayı tercih edenlerin oranı ise sadece yüzde 30; yarıya yakın kısmı halen SMS ile gönderilen kodları tercih ediyor.

mastercard-2

Türk tüketiciler ödemelerde en çok cep telefonunu tercih ediyor

Genel sonuçlarda teknolojik yeniliklere sıcak bakan tüketiciler, ödemeler söz konusu olduğunda güvenlik ve emniyeti en ön sıraya koyuyorlar. Hepsi, banka hesabı güvenliğini ve emniyetini en önemli konu olarak görürken, ikinci sıraya da kişisel bilgilerinin güvenliğini koyuyor. Ödeme sürecinin hızlı ve basit olması da tüketici için değerli.

Ödeme şekillerine geldiğimizde, cep telefonu özellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Türkiye, Ukrayna ve İsviçre olmak üzere gittikçe daha yaygın bir şekilde en çok tercih edilen yöntemlerden. Tablet kullanımı da benzer bir trend sergiliyor. Giyilebilir ödeme teknolojilerinin kabul görmesi ise biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Yine de bu yeni teknolojilere en sıcak bakan bölgeler Orta Doğu ve Afrika ülkeleri. İsviçre ve İtalya dışında Batı Avrupa ülkelerindeki tüketicilerin yüzde 40’ından fazlası yenilikçi ödeme şekillerinden hiçbirini kullanmıyor.  Türk tüketicilerin yüzde 72’si ödemelerinde cep telefonunu tercih ediyor. Bunu, yüzde 34’lük kullanımla tabletler takip ediyor, sadece yüzde 15’i yenilikçi ödeme şekillerine negatif yaklaşıyor.

mastercard-3

Tüketiciler akıllı telefon kullansa da, biyometrik ödemede güvenlik konusunda çekiniyorlar; sonuçlar tüketicilerin daha fazla ikna edilmeye ihtiyaçları olduğunu gösteriyor. Bölge detayında baktığımızda, Batı ve Orta Doğu Avrupa yoğunlukla PIN kodu ve parmak izini, diğer bölgeler ise bunlara ek olarak SMS ile gelen şifreleri tercih ediyorlar. Türk tüketicilerinin yüzde 39’u kimlik doğrulama için parmak izini, yüzde 38’i ise SMS ile gönderilen şifreleri tercih ediyorlar. Doğrulama yöntemini belirlerken ise banka hesabının güvenliği ve kişisel bilgilerinin korunmasına dikkat ediyorlar. Üç Türk tüketiciden ikisi biyometrik doğrulamayı güvenli buluyor, sadece yüzde 19’unun güvenli olduğu konusunda şüpheleri bulunuyor.

mastercard-4

Türk tüketicisi ayrıca online bankacılığı yoğun şekilde kullanıyor; bu hizmete web sitesinden olduğu kadar, bankaların aplikasyonları kanalıyla da ulaşıyor. Bankaların kredi kartı, banka kartı ve kredi hizmetlerinden de faydalanıyor.

Online alışverişi de yoğun olarak kullanan Türk tüketicisi online alışverişin vakitten tasarruf ettirdiğini, hızlı, basit ve daha az maliyetli olduğunu düşünüyor. Sadece yüzde 20’si istediğini bulamadığını söylerken, kişisel verilerinin güvende olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 7 gibi çok düşük bir oran.