Hollanda merkezli finans devi ING gelecek beş yıllık dönem içinde iki milyar dolardan fazla para harcayarak dijitalleşecek ve pek çok çalışanının işini makinelere devredecek.

Avrupa bankaları ciddi şekilde harcamalarından tasarruf edebilecekleri yöntemler arıyorlar. Hollanda merkezli küresel bankacılık devi ING bu noktada gelecek beş yıl boyunca IT altyapısına 800 milyon Euro harcayarak “dijital bankacılık” konseptine dönüşme sürecini başlatacak.

Quartz’ın haberine göre şirket bu dönüşüm esnasında risk yönetimi, finans, insan kaynakları ve IT fonksiyonlarını otomatik yapılara çevirerek insanlardan bağımsız hale getirecek ve bu süreçte çoğunluğu Hollanda ve Belçika’da olan 5.800 çalışanının işine son verecek. Ayrıca şirket 1.200 olan şube sayısını da 650’ye düşürecek. Bu iş sonlandırmaları için de 1,1 milyar Euro harcanması bekleniyor.

ING atacağı bu adımlar ile yılda 1 milyar dolarlık tasarruf yapmayı hedefliyor. Banka sözcülerinden olan Raymond Vermeulen müşterilerinin kendilerinden Netflix, Facebook veya Spotify gibi hizmet beklediğini ve bunu sağlamak için bu adımı atmak zorunda olduklarını açıkladı.

OECD’nin bir araştırmasına göre zengin ülkelerdeki istihdamın yüzde 10’u otomasyona geçiş nedeniyle tehdit altında.

Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli Commerzbank da bir açıklama yaparak 2020 yılına kadar dijitalleşme sürecinde 9.600 çalışanının işine son vereceğini ve bunun 1,1 milyar Euro maliyeti olacağını açıklamıştı. Bu çalışanların yerine yapay zeka temelli otomasyon sistemleri görevleri devralacak.