picture frame framing gravel

Öyle bir kavram düşünün ki bakış açısına göre hem fırsat, hem tehdit, hem keder, hem kudret anlamına gelebilsin. FinTech kavramına yeni açılardan bakıyoruz.

“Ahmakların son hareketi bilgelerin harekete başladığı noktadır” diyor 20. Yüzyılın en başarılı iş adamı olarak gösterilen Warren Buffett.

Son yılların finans ve bankacılık sektöründe en çok tartışılan kavramların başında gelen FinTech temel olarak finansal teknolojiler olarak tanımlansa da bir bakış açısına göre gelenekseli reddetmek hatta yıkmak ve yerine yeni bir bakış açısı farklı bir çözümü konumlandırmak olarak tanımlanıyor. Bir diğer bakış açısı ise FinTech’i sürekli değişimin modern isimlendirmesi olarak tanımlamayı tercih ediyor.

Finans sektöründe uzun yıllar deneyime sahip JP Nicols bankacıların FinTech ile olan ilişkisini kaçınılmaz bir keder döngüsü olarak tanımlıyor; “Başlangıç noktası inkardır” diyor ve hemen sonrasında sinirlenen bünyelerin çaresizlik içinde yelkenleri indirmeye başladığını ifade ediyor. Nicols için meseleyi kotarmaya çalışan bankacılar nihayetinde depresyona düşüyor ve sonra bir aydınlanma  yaşayarak “alışkanlıklarını değiştirecek yıkıcı yenilikçiliği” kabullenerek birliği yapmaya gidiyorlar.

Grief-Cycle

Nicols’ın tespitleri içinde bulunduğu “kemale ulaşmış” ekonomiler için “her koyun kendi bacağından asılır” anlayışından etkilenmiş desek herhalde hata yapmayız. Bu bakış açısı kredi kartlarının keşfedildiği topraklar için “günü kurtarıyoruz” ve “nasıl olsa göze almamız gereken maliyet zarardan çok” anlayışı ile henüz çipli kart teknolojisine dahi geçmemiş bir Kuzey Amerika için doğru gibi görünebilir. Odak noktasını biraz daha Avrupa’nın batısına taşıyıp Türkiye’ye geldiğimizde ise çok daha farklı bir duruma şahit oluyoruz.

Medeniyet yolunun binlerce yıllık tarihindeki ana istasyonlardan birisi olan Anadolu’daki ticari zekanın, insanlarının geçmişinden gelen kalıtsal özellik olup olmadığını araştırmayı sosyolog ve antropologlara bırakmak lazım. Kesin olan gerçek Türkiye’deki finansal ödeme çözümlerine tüm dünya biraz haset ve genellikle kıskançlık ile bakıyor. Bu bir abartma değil zira kredi kartları söz konusu olduğunda yeni milenyumun hemen öncesi ve sonrasında dünyanın en akıllıca ve en gelişmiş dahiyane yöntemlerini bulan bir bankacılık ekosistemine sahibiz. Ancak buna son 10 yıldır FinTech adını takmamış olmak belki de yaptığımız yegâne pazarlama hatası.

Adı konulmamış bu potansiyeli keşfeden bankalarımız 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla Bankalararası Kart Merkezi’ni (BKM) kuruyor. Aradan geçen 26 yılında önemli projelere imza atan BKM bu gün BKM Express gibi dünyanın ilk ulusal dijital cüzdanı ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’un hayata geçmesini sağlamış belki de dünyadaki ilk ulusal FinTech organizasyonu olma özelliğini taşıyor.

Bankalarımız ise bu birlik altında güçlerini birleştirirken diğer yandan kendi aralarındaki rekabete yenilikçi ürünleri ile devam ediyorlar. Bu gün Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların hangisine bakarsanız bakın mutlaka yenilikçi bir teknoloji ile karşılaşacaksınız.

Milyarlarca dolara ulaşan girişimlerden farksız

Benzer bir bakış açısıyla bu gün Amerika Birleşik Devletlerinde milyonlarca dolar yatırım alan mobil kredilendirme girişimlerinin kurguladığı iş modelleri ülkemizde uzun yıllardır uygulanıyor. Türkiye’de sadece SMS göndererek hafta sonu da dahil olmak üzere anında kredi alabildiğiniz, sinema gişesine hiç uğramadan bankacılık uygulamanız içinden sinema bileti satın alabildiğiniz, müşteri temsilciniz ile videolu görüşme yaparak sorunuza yanıt alabildiğiniz hizmetler mevcut.

Bu tarz ürünleri geliştiren bankaların çatısının altından alıp birer girişim olarak paketleyecek olsanız pek çoğunun küresel ölçekte ilgi göreceğine emin olabilirsiniz. Ancak bu yenilikçi uygulamaların ilgi görmediği anlamına gelmiyor. Bu örnekler dünyanın dört bir yanındaki konferanslarda sunum olarak küresel arenada ülkemizi temsil ediyor.

FinTech yıkıcı değil tamamlayıcı olacak

Ancak hala sahnenin diğer tarafında iflah olmaz “yakıcı yenilikçiler” FinTech girişimlerinin bankaları tehdit ettiğini düşünüyor olabilir. Oysa Türkiye’deki bankalar FinTech girişimlerini birer bütünleyici iş ortağı ve fırsat olarak görüyor. Bankalar uzun yıllar boyunca müşterileri ile kurdukları güven ilişkisini, yenilikçi FinTech girişimlerinin çözümleri ile birleştirerek belki de kabul görmesi uzun yıllar sürebilecek hizmet ve ürünlerin hızla büyümesine imkan sağlayabiliyor.

Risklerin farkında olmalıyız

transferwise
TransferWise geleneksel bankacılık hizmetleri sunan rakip girişimleri listeliyor

Ancak bankalar kendilerini toz pembe bir dünyanın içine hapsetmiş değiller. Gerçeklerin ve olup bitenlerin tümüyle farkındalar. Apple, Samsung, Facebook veya Google gibi büyük oyuncular müşterileri tamamen sahiplenmek isteyebilir, bunun sinyallerini görüyoruz. Kimi yenilikçi FinTech çözümleri bankalardan daha çevik hareket edebiliyor. Her ne kadar bu tarz yaklaşımlar denetim ve düzenlemelerin etrafından dolanıyor olsalar da yine de bankalar kesinlikle bu gelişmelere karşı temkinli ve çok yakından takip ediyorlar.

Günün sonunda FinTech belki adını sıkça duymaya başladığımız bir kavram olabilir ancak Buffett’ın sınırını çizdiği bilgeliğin başladığı noktanın çok ötesinde olduğumuz gerçeğini dünyaya anlatmak için daha çok çalışmamız gerektiğini de gözden kaçırmamak lazım.