Popüler kripto para birimi ve blockchain ağı Ethereum son günlerde hedefli bazı saldırılar ile mücadele ediyor. Bir hafta içinde Mecburi Çatallaşmaya gidilebilir.

Temmuz ayı içinde Ethereum ağı ciddi bir saldırıya uğramış, saldırı sonucunda Ethereum blockchain içindeki kayıtlarda meydana gelen sorunlar ve çalınan 50 milyon dolar değerindeki kripto para birimi Ether için mecburi çatallaşma “Hard Fork” sürecine gidilmişti.

Bu hafta içerisinde Ethereum ağı yine hedefli saldırılara maruz kaldı. Bu sefer saldırganlar sistemden para çalamadılar ancak sistemin işleyişini yavaşlatarak ağ üzerine ciddi yük bindirmeyi başardılar. Bu sebeple sistemdeki hataların giderilmesi için Mecburi Çatallaşma işlemi gerçekleştirilmesi ihtiyacı ortaya çıktı.

18 Ekim gibi gerçekleşmesi beklenen işlem öncesinde ağın tümüyle kapatılacağı ve transfer işlemlerinin süreç tamamlanana kadar askıya alınacağı söyleniyor. Yaşanan bu gelişmelerden sonra kripto para birimi Ether bir miktar değer kaybetti. İşlem sonrasında tekrardan değer kazanması bekleniyor. Bununla birlikte bu Ethereum ağının ikinci mecburi çatallaşma süreci olacak ve ilk seferinde belli bir grup bunun blockchain sisteminin doğasına aykırı olduğunu savunarak çatallaşmayı reddetmiş ve ilk sistemi Ethereum Classic adı ile sürdürmeye devam etmişti. Eğer benzeri bir durum tekrar yaşanırsa Ethereum üç farklı varyasyon ile yoluna devam edebilir.