Taksiye binen İtalyanlar artık Bitcoin ile ödeme yapabilecekler.

İtalya’nın en büyük taksi filolarından biri olan Cooperativa RadioTxi 3570, ödeme için artık Bitcoin kabul ediyor. Şirket müşterilerine bu ödeme seçeneğini sunabilmek için ödeme hizmetleri sağlayan Chainside ile iş birliği yaptı. Müşteriler, Chainside uygulamasını cep telefonlarına veya akıllı cihazlarına indirdikten sonra tek bir tıklama ile taksi ücretini ödeyebilir.

Şirket, büyük İtalyan şehirlerinin tamamında taksi hizmeti veriyor. Roma veya Venedik gibi şehirlerde özellikle turistler Bitcoin ile ufak bir komisyon karşılığında ödeme yapabiliyor. Daha sonra müşteriye taksi şoförüne gösterebilecekleri bir makbuz gönderiliyor ve işlem tamamlanmış oluyor.

Bitcoin ile ödeme alan taksi şirketinin başkanı ve İtalyan Taksiciler Birliği’nin (URI) kurucusu Lorenoo Bittarelli; “Tabii ki, herkesin Bitcoin ile ödeme yapmasını veya kabul etmesini hayal etmek zor, ancak bu girişimden yola çıkarak istediğimiz düşünüldüğü gibi muhafazakâr ve yenilikçiliğe karşı olmadığımızdır. Yenilikçiliği her zaman atılım adımı olarak gördük. Rakiplerimize güçlü bir sinyal vermek istiyoruz” dedi.

Son zamanlarda, Macaristan’daki taksi şirketleri de CoinPay yardımıyla Bitcoin ödemeleri kabul etmeye başladı. Öte yandan Uber yolcuları bir süredir Arjantin’de Bitcoin ile ücretlerini ödeyebiliyorlar.