Nodio aynı anda birden fazla merkezi olmayan uygulamayı çalıştırabilen Blockchain teknolojisine özel bir router.

Nodio pek çok özelliğe sahip güvenli bir blockchain router (yönlendirici ağ aygıtı) donanımı olarak ortaya çıktı. Cihaz kişisel bir VPN veya Tor noktası gibi çalışabiliyor. Bunun ötesinde yazılım geliştiren profesyoneller, diledikleri programlama dilinde, Nodio için dağıtık uygulamalar (distributed apps – dApps) geliştirebiliyor. Cihazı geliştiren ekip özellikle IoT alanında muhteşem bir potansiyeli olduğunu vurguluyor.

Nodio şu anda seri üretime geçmiş bir cihaz değil ancak başlatılan kitlesel fonlama projesi ile şu ana kadar 47 BTC (35 bin dolar) toplamayı başardı. Bu süreçte projeye destek olan yatırımcılar cihazın geliştirilmesinde fikir belirterek katkıda bulunabilecekler. Bu noktada sistemin olabildiğince açık bir platform olarak geliştirilmesi önemli bir strateji olarak belirlenmiş.

Nodio’nun içinde yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılan SnapDragon 820 işlemci ve 8 GB LPDDR4 RAM bulunuyor. Cihaz rahatlıkla akıllı sözleşmeler gibi yapılar için hizmet verebilirken cihazın sahipleri dilerlerse başkalarına VPN servisi için bile kiralama şansına sahipler. Cihaz üzerindeki 4000 mAh büyüklüğündeki batarya sistemin elektrik kesintilerinde bile uzun süre kullanılmasını mümkün kılıyor.

500 GB disk kapasitesi ile gelecek cihazın gelecek bir yıl içinde ticari olarak seri üretimine başlanması ve satılması hedefleniyor. Beklenen satış fiyatı ise 200-250 dolar arasında olacak.

Nodio hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.