Blockchain konsorsiyumu Goldman Sachs’dan sonra bir üyesini daha kaybetti.

Küresel bir organizasyon olan ve 2014 yılında dokuz kurucu üye tarafından hayata geçirilen R3 blockchain konsorsiyumu sonradan gerçekleşen katılımcılar ile 70’in üzerinde üyeye sahipti. Ancak dün gerçekleşen bir açıklama ile kurucu üyelerden Goldman Sachs üyelikten ayrıldığını açıklamıştı.

Her ne kadar bu ayrılık sebebinin arkasındaki neden açıklanmadı. Öte yandan bir kaynağa göre R3 üyelerinden yıllık toplam 150 milyon dolar tutara yakın ortak fona katkıda bulunmalarını talep ediyor. Bu noktada yeni ayrılıkların olması kaçınılmazdı ve bir diğer banka Santander da bu gün organizasyondan çekildiğini açıkladı.

Gelecek günlerde R3’ün daha fazla kan kaybetmesi bekleniyor. Açıkçası 150 milyon dolar kulağa pek makul bir rakam gibi gelmiyor. Wall Street’in kalbinde kurulan R3’ün para algısını biraz kaybettiği aşikar. Madalyonun diğer yüzünde ise konsorsiyumdan çekilen üyelerin ortak fona katkıda bulunmak yerine bu bütçeyi kendilerinin üzerinde daha fazla kontrolü olan aynı alandaki iç çalışmalara ve dış yatırımlara yönlendirmek istediğini söyleyebiliriz.