Nakitsiz bir gelecek hedefi ile hareket eden Hindistan yakında farklı ödeme araçlarının ortak olarak kullanabileceği QR kod sistemine geçiş yapacak.

Indiatimes’ın haberine göre Hindistan hükümeti RuPay, MasterCard ve Visa’dan, Hindistan çapındaki dükkanlara POS makinesi olmadan elektronik ödemeleri kabul etmeleri için ,ortak bir QR koduna dayalı ödeme çözümüne geçmelerini istedi.

Peki, bu sistem nasıl çalışacak? Bir satış noktasında, üç ödeme ağından (RuPay, MasterCard ve Visa) herhangi birine bağlı bir akıllı telefon uygulaması kullanarak taranabilen ortak QR kodu ile ödeme müşteri tarafından satıcının hesabına doğrudan aktarılabilecek. Bu gibi QR kod tabanlı ödemelerde fiziksel bir kart gerekmeyecek.

Şu anda Hindistan’da yaygın olarak kullanılan Paytm bir QR kodu kullanarak ödeme alınmasına izin veriyor ama tümüyle kapalı sistem olarak hizmet veriyor. Bunun anlamı yalnızca Paytm üyeleri QR kodu ile işlem yapabiliyor ve para Paytm’in ağında dolaşıma giriyor. Hükümetin arzusu ise QR kodu tabanlı çözümün birden fazla sistem tarafından ortak olarak kullanılması yönünde.

Ortak QR kodu fikrine yönelik karar ise büyük bankalar, ödeme şirketleri ve Enerji Bakanı Piyush Goyal tarafından düzenlenen bir beyin fırtınası oturumunun ardından alındı. Ortak QR kodu tabanlı ödeme çözümüne şu anda Hindistan QR adı veriliyor ve Ocak ayında kullanıma girmesi hedefleniyor.

screenshot-2016-12-06-15-30-29

2015 yılına yönelik yayınlanan bir rapora göre Hindistan şu anda gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla nakit kullanılan ülke ancak ülke genelinde son zamanlarda atılan çeşitli adımlar ile bu oranın hızla düşürülmesi ve nakitsiz bir yaşama geçilmesi hedefleniyor.