Türkiye’nin başarılı yerli FinTech girişimlerinden, 2014 yılında kurulan, Ödeal Kurucu Ortaklarından Fevzi Güngör, FinTech ekosistemine yönelik sorularımızı cevapladı.

Bir FinTech girişimi olarak işinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Hangi alanda nasıl çözüm sunuyorsunuz?

İnsanların tercih etmesi için farklı nedenler sunabilecek, fark yaratan, kullanımı kolay ve hayata dokunan bir hizmet sunmak fikriyle yola çıktık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda özellikle mobil tahsilat sistemleri alanında bir ihtiyaç olduğunu fark ettik. Buradan hareketle, 2014 yılının Eylül ayında Ödeal uygulamasını piyasaya sürdük. Özetle Ödeal uygulaması, akıllı telefonlara mobil POS özelliği kazandırarak kullanıcıların cep telefonları aracılığıyla, zaman ve mekan sınırlaması olmadan, banka ve kredi kartları ile ödeme alabilmesini sağlıyor. Türkiye’de bu hizmeti sunan ilk uygulama olan Ödeal’ın en büyük özelliklerinden biri de sabit maliyetler, ciro hedefleri, aylık kotalar gibi kriterler sebebiyle POS alamayan ya da almak istemeyen küçük ölçekli işletmeler ve bireysel girişimcilerin de banka ve kredi kartları aracılığı ile ödeme almasını sağlayabiliyor olması.

Kullanımı son derece kolay ve pratik olan Ödeal uygulamasını cep telefonuna yükleyen kullanıcılar birkaç basit işlemin ardından aynı gün içinde kredi kartı ve banka kartından ödeme almaya başlayabiliyor, Türkiye’de kurulmuş bankaların kredi kartlarına taksit yapabiliyorlar. Ödeal ile küçük ölçekli işletmelerin ve bireysel girişimcilerin müşterilerinin beklentilerini karşılamalarını sağlıyor ve ellerini güçlendiriyoruz.

Ödeal ayrıca, kurumsal firmaların satış ekipleri, bayileri ve servisleri tarafından da mobil tahsilat platformu olarak kullanılıyor. Ödeal’ın sadece tahsilat yapacak kişinin telefonunda yüklü olması yeterli.

Sizce Türkiye’nin FinTech ekosistemindeki güçlü ve zayıf yönleri nelerdir? 

FinTech konusunda, en güçlü yanımız ülkemiz girişimcileri için dünya ile aynı anda hızla büyüyen bu fırsatı yakalamak için pek çok olanağın olması. BKM’nin verilerine göre Türkiye’de öne çıkan fintech alanları; ödeme sistemleri, para tahsilatı, para transferi ve e-fatura / e-devlet. Türkiye fintech işlem hacmi yıllık büyüme oranı beklentisi yüzde 20. Avrupa’da en çok kredi kartı kullanım oranına sahip olan Türkiye’de kartlı işlemlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Avantajlı olduğumuz yanlarımızın yanı sıra; “Emek piyasasının etkinliği”, “Makro-ekonomik istikrar”, “Yüksek öğrenim ve mesleki eğitim” ile “Teknolojik hazırlık” alanlarında ise daha yolumuz olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük potansiyele sahip olan Fintech sektöründe yatırımlar artarak devam edecektir. 2017 yılında Türkiye’de öne çıkan Fintech alanlarından ödeme sistemlerinin önümüzdeki günlerde en çok yatırım alacak alanlar arasında yer alacağına inanıyoruz.

Türkiye’de FinTech ekosisteminin gelişmesi için ne gibi adımlar atılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Türkiye’de teknoloji temelli, paraya dokunmayan ilginç ve yenilikçi çözümler gündemdeki yerini koruyor. Özellikle, OCR temelli teknolojiler, güvenlik teknolojileri, lokasyon teknolojileri, sosyal medyayı kullanarak kredi skorlama vs. gibi spesifik teknolojilere odaklanan şirketlerin potansiyeli oldukça yüksek. Ülkemizde bu tip yatırımların artması için bazı regülatif kuralların yumuşatılmasının olumlu olacağını düşünüyorum.

Türkiye’de yapay zekanın finans dünyasında kullanımı ile ilgili regülatif bazı kurallar olmakla beraber büyük bir engel bulunmuyor. Girişimciler, benzer projeleri hayata geçirip bankaların kapısını çalabilir. Bununla birlikte bu tip fikirlerin gerçek hayata taşınması ve uygulanabilir olması, çok güçlü bir entegrasyon ve sistem alt yapılarını ülke bazında iyi tanımayı gerektiriyor.

FinTech ekosistemine adım atmak isteyen girişimcilere neler tavsiye edersiniz? 

Öncelikle, regülasyonlara dayanarak bu alanda girişimciliğin istikrarlı bir çalışma ve özveri gerektirdiğini belirtmek gerek. Bununla birlikte genç girişimcilerin dünyadaki gelişmeleri ve trendleri yakından takip ederek, cesaretle yollarına devam etmeleri de önemli.

Girişimcilik ekosistemi herkese açık olan, kendi içinde fırsat eşitliğini barındıran bir sistem. Bu nedenle genç girişimcilere ekosistemi iyi kavrayarak planlarını dikkatli yapmalarını, cesur davranmalarını ve harekete geçmelerini öneriyorum.

Girişimcilerin kurdukları iş modeli çerçevesinde bankaların ölçeklendirme ve sermaye gücünü kullanarak işbirliğine gitmesi ve bunu fırsata dönüştürmesi gerektiğine inanıyorum. Her iki tarafın da karlı çıkması ve kalkınmayı sürdürmesi adına iş ortaklıkları çok önemli.

Bu kapsamda eklemek veya vurgulamak istediğiniz başka noktalar bulunuyor mu?

Ödeal, güvenli ve pratik bir uygulama olduğundan işlem hacmi sürekli artış gösteriyor. 2015 yılı son çeyrek rakamlarına göre 2016 yılı üçüncü çeyrek sonunda üye işyeri sayımız % 126, ciromuz % 700 arttı. 2017 yılı ise sonunda aylık 20 milyon TL hacime ulaşmayı planlıyoruz. 3D Secure ödeme, banka kartları ile de ödeme alabilme ve Türk bankalarına ait kredi kartlarına taksit özelliklerini de ekledikten sonra zaten artış ivmesine sahip kullanıcı sayımız katlanarak arttı. Son verilere göre 12 binden fazla kullanıcımız var ve bu rakam artmaya devam ediyor. 2017 yılı sonunda üye sayımızın 25 bine ulaşmasını hedefliyoruz.