Bankalararası Kart Merkezi destekli FinTech Istanbul’un da katkıları ile dünyanın en önemli melek yatırımcıları 13 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleşecek Dünya Melek Yatırım Forumu’nda bir araya gelecek.

Girişimcileri çok yakından ilgilendiren kitlesel fonlama yasa tasarısının geçen hafta meclise sevk edilmesiyle yeni yıla müthiş bir giriş yapan girişimcilerimize şimdi de bir başka müthiş haber Brüksel’den geliyor! 21.yüzyılın global melek yatırım politikaları Türkiye’de şekillenecek!

Tüm dünyada 50 milyar dolar işlem hacmiyle girişimcileri fonlayan melek yatırımcıların başkanları ve önde gelenleri bu yıl 13 Şubat’ta İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’ta Dünya Melek Yatırım Forumu’nda (WBAF) toplanıyorlar. Londra Borsa’sının ana sponsorluğunu üstlendiği bu yılki forumda yaklaşık 75 ülkeden yüzlerce melek yatırımcı İstanbul’da bir araya gelecek.

Tüm uluslararası kuruluşlar İstanbul’da toplanıyor!

Merkezi Washington’da bulunan GBAN (Global Melek Yatırım Ticaret Örgütü), merkezi Brüksel’de bulunan EBAN ( Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü), merkezi Lagos’ta bulunan ABAN ( Afrika Melek Yatırım Ticaret Örgütü), merkezi Dubai’de bulunan MBAN (Ortadoğu Melek Yatırım Ticaret Örgütü)’nün yanı sıra merkezi Viyana’da bulunan UNIDO’nun (Birleşmiş Milletler Gelişim Organizasyonu) Girişimciliği Geliştirme Bölümü de bu Forum’un destekçileri arasında. Ev sahipliğini ise başkanlığını gururla yürüttüğüm TBAA – Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği yapıyor.

100’ün üzerinde uluslararası konuşmacı!

Forum’da 60 ülkeden 100’ün üzerinde konuşmacı yer alıyor. Konuşmacılar arasında dünyanın en önemli melek yatırımcılarının yanı sıra politikacılar, sivil toplum kuruluşu liderleri, bankacılar, borsa başkanları, teknopark CEO’ları, uluslararası akademisyenler ve pek çok bakan var.

Bu yıl tartışacakları konu ise çok ilginç: Kurumsal yatırım sermayesi ile melek yatırımcıları start-up aşamasından itibaren nasıl daha fazla buluşturabiliriz? Bu da şu demek: Yılda 50 milyar dolarlık melek yatırım pazarı, 96 milyar dolarlık kurumsal yatırım sermayesi ile buluştuğunda oluşacak çarpan etkisini lütfen siz hesaplayın. İstanbul bu yıl böylesine önemli bir Forum’a ev sahipliği yapıyor!

Körfez ülkelerinden yatırım delegasyonları geliyor!

Bu yılki Forum’u girişimciler ve melek yatırımcılar için daha da değerli kılan unsur ise Körfez ülkelerinden yoğun bir yatırım delegasyonunun katılımı. Özellikle Bahreyn, Dubai ve Katar’dan gelen yatırım delegasyonlarına önemli isimler başkanlık ediyor. Örneğin Katar Kalkınma Bankası’nın CEO’su hem Türk hem de uluslararası start-up girişimcileriyle bizzat ilgileneceğini belirtti. Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan da önemli yatırımcılar Forum’a katılacaklarını teyit ettiler. Bu da İstanbul’un hem Avrupa hem Afrika hem de Asya üçgeninde erken aşama yatırım ekosistemindeki önemini bir kat daha arttırıyor.

Çok önemli 2 isim ana konuşmacı

İngiltere Başbakanı’nın FinTech Özel Temsilcisi Alastair Lukies ve Türk Telekom’un CEO’su Paul Doany çok önemli iki konuşma yapacaklar. Alastair Lukies, FinTech sektörüne yatırım yapacak melek yatırımcıları önümüzdeki 25 yıl içinde nelerin beklediğini anlatacak. Paul Doany ise, hem kişisel melek yatırımcılık tecrübesi hem de Türk Telekom’daki kurumsal yatırım tecrübesini birleştirerek startup – melek yatırımcı – kurumsal yatırımcı triosuna iş birliği yaptıkları takdirde nasıl daha fazla exit üretebileceklerinin yol haritasını verecek. Bu yol haritası ile dünya ekonomisinin nasıl bir ivme kazanabileceğini Paul Doany anlatacak. İlk kez bu Forum’da açıklayacağı bu yol haritası ile hem girişimciler daha fazla yatırım alabilecek, hem melek yatırımcılar daha kolay exit edebilme imkanını bulabilecek hem de kurumsal yatırımcılar daha az riskle daha hızlı başarılı yatırımlar gerçekleştirebilecekler.

FinTech Guru’sundan WBAF’e özel master-class

Forum, FinTech sektörünün dünyaca ünlü gurusu ve kitapları ABD’de best-seller bir uluslararası isme de ev sahipliği yapıyor. IBM Watson Financial Services’ın özel temsilcisi Paolo Sironi, Forum öncesi, 12 Şubat Pazar günü öğleden sonra Swissotel’de 3 saatlik özel bir master-class düzenliyor. FinTech sektörünün ana yol haritasını özetleyecek olan bu master-class’ı bu sektöre yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılar için kaçırılmayacak bir fırsat olarak görüyorum.

18  uluslararası oturum

İngiltere’nin en iyi melek yatırımcısından Singapur’un en önemli yatırımcısına kadar, OECD yetkililerinden UNIDO liderlerine kadar onlarca ülkeden yüzün üzerinde konuşmacı, Forum’un on sekiz ayrı oturumunda dünya melek yatırım sektörünün geleceğini şekillendirecekler. Kurumsal sermaye ile melek yatırımcılar arasında işbirliği nasıl geliştirilebilir, borsalar melek yatırımcılar ve girişimciler için daha stratejik hale nasıl getirilebilir, girişimcilerin fonlanmasında ne tip inovatif finansal enstrümanlar geliştirilebilir, bankalar değişen global ekonomik düzende girişimciler için ne tip yeni roller üstlenecek, Teknopark’ların yatırımcılar için üstlenebilecekleri yeni sorumluluklar neler olacak, uluslararası rekabette şirketlerin kurumsal yatırım bölümleri nasıl rol oynayacak, FinTech sektörünün 2020 planları, Brexit’in dünya girişimcilerine yansımalarının neler olması bekleniyor, ABD Başkanı Obama’nın ortaya attığı girişimcilik tezi hakkında Forum liderleri neler düşünüyor, melek yatırımcılığın gelişmesinde G20 vizyonu nedir, girişimcilerin başarıyı yakalamalarını garantileyen teorinin ana iskeleti, Birleşmiş Milletler girişimcilik yatırım fonu nasıl işliyor, yabancı sermayenin doğrudan yatırım projelerinde startup ve melek yatırımcıların rolü nasıl arttırılabilir, melek yatırımcılara pratik çıkış stratejileri konularında ayrı ayrı oturumlar düzenlenecek.

Türkiye çok güçlü temsil ediliyor!

Dünya melek yatırım sektörünün geleceğinin şekillendirileceği bu oturumlarda Türkiye çok güçlü temsil ediliyor. İTÜ Arıteknokent’in CEO’su Kenan Çolpan, TEB Özel Bankacılık Grup Koordinatörü Banu Taşkın, Bankalararası Kart Mekezi (BKM)nin desteklediği Fintech İstanbul Kurucularından Prof Selim Yazıcı ,Borsa İstanbul’un Başkanı Himmet Karadağ, Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdür Vekili Hakan Ertürk ve Sermaye Piyasaları Kurulu Başkan Yardımcısı Bora Oruç’un aralarında bulunduğu çok güçlü bir ekip bu Forum’da Türkiye’yi temsil ediyorlar.

Uluslararası 2 önemli rapor açıklanacak

Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF)’in çok önemli iki raporu 13 Şubat’ta İstanbul’da açıklanacak. Güney Doğu Avrupa Melek Yatırım Ekosistemi Raporu ile Türkiye raporunun açıklanması ile çok önemli istatistiki veriler ve güncel bilgiler Forum katılımcılarıyla paylaşılacak.

Startup Compass Teorisi ilk kez bu Forum’da açıklanacak!

Girişimcilerin sıfırdan iş kurabilmelerini ve atacakları her adımda başarıyı garantileyebilecekleri bilimsel bir metodoloji Sheffield Üniversitesi’den bir grup bilim adamının yaptığı araştırma ile bilimsel geçerlilik kazandı. Bu teorinin girişimciler ve yatırımcılar açısından çok değerli ve risk düşürücü metodlar içermesi, teorinin önemini bir kat daha arttırıyor. Dünyada ilk kez İstanbul’da bu Forum’da açıklanacak olan bu teori pek çok girişimci ve yatırımcı açısından gerçek bir yol haritası olarak takip edileceğe benziyor.

Uluslararası pek çok işbirliği anlaşması İstanbul’da

London Stock Exchange Group (LSEG), Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü (EBAN), Afrika Melek Yatırım Ticaret Örgütü (ABAN), Orta Doğu Melek Yatırım Ticaret Örgütü (MBAN), Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) ve Uluslararası Ticaret Odaları İşbirliği Konseyi (ICC) İstanbul’da Dünya Melek Yatırım Forumu ile çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalayacaklar. Girişimcileri ve melek yatırımcıları yakından ilgilendiren bu işbirliği anlaşmaları İstanbul Anlaşmaları olarak dünya sermaye piyasaları literatüründe yerlerini alacaklar. Bu da ülkemiz adına gurur verici bir gelişme.

WBAF Akademi özel eğitim programları

14 Şubat’ta, yani Forum’un ikinci gününde, Dünya Melek Yatırım Forumu Akademisi tarafından girişimciler, melek yatırımcılar, melek yatırım ağı yöneticileri ve mentorlar için dört ayrı eğitim programı düzenleniyor. İsviçre Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı ve EBAN Yönetim Kurulu Üyesi Peter E. Braun, Afrika Melek Yatırım Ticaret Örgütü Başkanı Harry Tomi Davies, İngiltere Melek Yatırımcılar Birliği Danışma Kurulu Üyesi ve AngelNews Kurucu Başkanı Modwenna Rees-Mogg, Innovation Farm Eş Başkanları Adriane Thrash ve Argyrios Spyridis tarafından verilecek eğitimlerde iyi bir melek yatırımcının nasıl olunacağını veya iyi bir melek yatırım ağının profesyonel yönetiminin nasıl gerçekleştirilebileceğini veya startuplara nasıl iyi mentorluk yapılabileceğini veya girişimci olarak yatırımcılardan kaliteli finansmanı nasıl sağlayabileceğinizi farklı eğitim gruplarında öğrenebilirsiniz. Kaçırmayın derim.

FinTech Yatırım Forumları

Bu kadar melek yatırımcının bir araya geldiği bir ortamda yatırım arayan girişimciler için de süper bir imkan var. Bu yıl fintech alanında yatırım arayan 10 ayrı start-up ve 10 ayrı scale-up Dünya Melek Yatırım Forumu’nun uluslararası yatırımcılarının karşılarına çıkarak kurdukları işlerini daha da büyütmek için yatırım arayacaklar. İlgilenen girişimcilerin dikkat etmeleri gereken konu ise şu: Sunumlar 3 veya 7 dakika ile sınırlı, İngilizce olacak ve ekibin tamamı sunuma katılmak zorunda. Başvuruları www.wbaforum.org sitesinden yapabilirsiniz.

Dünya Mükemmellik Ödülleri

Forum 13 Şubat akşamı Swissotel The Bosphorus’ta önce resepsiyon ardından da VIP gala yemeği ile beraber düzenlenecek olan Dünya Mükemmellik Ödülleri’ne de ev sahipliği yapıyor. Uluslararası ve dünyaca tanınmış yatırımcılardan oluşan bir jüri, 2016 yılının en başarılı melek yatırımcılarını, melek yatırım ağlarını ve melek yatırımcılara destek verenlerini seçecekler. Dünya Melek Yatırım Forumu’nun yeni ülke temsilcilerinin de açıklanacağı bu geceye dünya sermaye piyasalarının önde gelen isimleri konuk olarak katılacak.

Türkiye’den süper destekçiler!

Forum’un London Borsa’sı gibi dünya çapındaki destekçilerinin yanı sıra Türkiye’nin en önemli markaları da Forum’a tam destek veriyorlar. Aralarında Başbakanlık Yatırım Ajansı, İTÜ Arıteknokent, TEB Melek Yatırım Forumu, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) destekli FinTech İstanbul, Samsung, Fineksus gibi çok önemli kuruluşların bulunduğu destekçiler melek yatırımcılık ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için var güçleriyle çalışıyorlar.

FinTech Istanbul olarak tüm gün boyunca etkinliği yerinde takip edeceğiz ve gerek anlık haberlerimiz, gerek röportajlarımız ve sonrasında detaylı makalemiz ile FinTechIstanbul.org sitemiz üzerinden bilgiyi kaynağından ve en doğru analiz ile sizlerle buluşturacağız.