Türkiye’nin ödeme sistemleri alanındaki önemli FinTech girişimlerinden iyzico Vostok Emerging Finance liderliğindeki turda 13 milyon dolar yatırım aldı.

Webrazzi’nin haberine göre bu gün gerçekleşen açıklama çerçevesinde Türkiye’nin ödeme sistemleri alanındaki önemli FinTech girişimlerinden iyzico Vostok Emerging Finance liderliğindeki turda 13 milyon dolar yatırım aldı. Gerçekleşen yatırım turuna Dünya Bankası’nın yatırım kolu International Finance Corporation (IFC) ve 212 katıldı. Yatırımda iyzico’nun yeni değerlemesiyle ilgili bilgi ise paylaşılmadı.

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu konuyla ilgili açıklamasında; “Ülkemizde ödeme sistemleri sektörüne öncülük eden iyzico Türkiye’den doğan bir başarı hikayesi olarak bölgesel liderlik hedeflerine emin adımlarla ilerlemeyi sürdürüyor” dedi.

Özbugutu, iyzico’nun her ay ortalama 400 yeni üye işyerini bünyesine kattığını; 8 bin 500’in üzerinde aktif üye işyerine ve pazar yerleri altında yer alan 160 bin aktif satıcıya ödeme hizmeti sunduklarını belirtti.

Özbugutu; “son 1 yıl içinde ortalama işlem sayısını yüzde 500 büyüterek 1,5 milyar lira işlem hacmine ulaşan iyzico, hem Türkiye’de hem de bölgede ortaya koyduğu performansla uluslararası yatırımcıların radarına giriyor. Bu doğrultuda, çok sayıda yatırım şirketi ile olan temasımız sonucunda büyüme ve bölgesel liderlik hedeflerimizde bize daha fazla katkıda bulunacağına inandığımız VEF’nin yanında önceki yatırımcılarımız IFC ve 212 ile ilerleme kararı aldık” açıklamasını yaptı.

Son turla birlikte bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 80 milyon TL’ye ulaşan iyzico, önümüzdeki 5 yılda bir milyar dolar değerlemeye ulaşmayı planlıyor.

Kaynak: Webrazzi