Düzenlenen çeşitli uluslararası etkinliklerde, bankaların mı FinTech şirketlerini satın alacağı, yoksa FinTech şirketlerinin mi bankaları alt edeceği konuşuluyor. Ancak gerçek tablo sanılanın aksine bir rekabeti değil, işbirliğini temsil ediyor.

Her yeni teknolojide olduğu gibi, FinTech için de küçük balıklar büyük balığı yutar ya da hızlı balık, yavaş balığı geçer yorumları yapılıyor. Bunu, düzenlenen çeşitli küresel çaptaki finans temalı etkinliklerde ya da bazı FinTech girişimlerinin yöneticilerinin yorumlarında görmek mümkün.

Bankalar, her ne kadar tabi oldukları regülasyonlara bağımlı olmamaları nedeniyle FinTech’ler için yasal düzenleme talep etse de, arka planda çoğunlukla bir savaş değil, işbirliği projeleri yürütülüyor.

Londra’da düzenlenen “Economist’s Finance Disrupted” başlıklı etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren UBS Bank’ın Varlık Yönetimi’nden Sorumlu COO’su Dirk Klee, BusinessInsider’a verdiği demeçte tam da bu konuya değiniyor.

“FinTech’lerin büyük bir yenilik olduğunu düşünüyor ve onları kucaklıyoruz.” diyen Klee, işbirliği yapma ve mevcut iş modellerini geliştirmek için akıllıca düşünülmüş yollar bulunması gerektiğini ifade ediyor. Küresel krizin ardından yenilikçi dijital araçlar sunan girişimcilerin sayısında dünya genelinde adeta bir patlama yaşandığına dikkat çeken Klee, bununla birlikte pek çok girişimin sektörün içine girdikçe yönlerini ve söylemlerini değiştirdiğini kaydediyor.

Roboadvisor olarak tanımlanan, otomasyona dayalı ve portföyleri düzenlemek için faydalanılan dijital danışmanların, hizmet kalitesini yükselten harika bir yenilik olduğunu sözlerine ekleyen Dirk Klee, son 18 ayda bu trendin finans sektörünün en önemli gündemleri arasında yerini aldığının altını çiziyor. Klee, UBS olarak müşterilerine yatırım danışmanlığı konusunda bir dijital danışman aracılığıyla hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Klee, bununla birlikte piyasadaki ürünlerin istedikleri seviyede olmaması nedeniyle kendi bünyelerinde geliştirdiklerini de yorumlarına ekliyor.