seed funding

Türkiye’deki pek çok banka FinTech şirketleri için eşsiz fırsatlar ve imkanlar sunuyor. Ekosistemdeki imkanlara yakından bakıyoruz.

Finansal teknolojileri ifade eden FinTech ekosistemi içindeki girişimler ve yenilikçi fikirler, köklü geçmişe sahip bankaların ve finans kurumlarının yenilikçi ürünler geliştirmesi, müşterileri ile olan ilişkilerini geliştirmesi ve dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırması için büyü bir potansiyel sunuyor.

Küresel arenada pek çok banka ve finans kurumu başta kendi iştirakleri olan yatırım şirketleri, destekleri veya kendilerine ait kuluçka merkezleri, eğitim programları, düzenledikleri yarışmalar ile FinTech şirketlerine, girişimlerine hatta henüz fikir aşamasında olan konseptlere sahip çıkıyor ve yatırım yapıyor.

Türkiye’de durum küresel arenada olup bitenlerden farklı değil. Bankalarımız FinTech şirketleri, girişimleri ve fikirlerine pek çok avantaj sağlayan farklı uygulamalar sunuyor.

Akbank – Code: Kobi

Akbank ve Vodafone işbirliği ile geçtiğimiz sene düzenlenen Code: Kobi Hackathon etkinliği yazılım geliştiricileri ve görsel tasarımcıları bir araya getirerek 48 saat içinde Kobilerin hayatını kolaylaştıracak proje ve fikirlerin hayata geçirildiği bir yarışma olarak düzenlendi. Akbank bu süreç boyunca danışmanları ile katılımcılara destekler sunarken aynı zamanda API servisleri ile bankacılık hizmetlerine ulaşılabilecek altyapıyı da sağladı. Vodafone ise dijital dönüşüm programı kapsamında katılımcılara 44 bin firmadan topladığı veriler ile destek sağladı.

Katılımcılara sunulan farklı ödüllerin ötesinde bu etkinlik yenilikçi ve girişimci katılımcıların, önemli bir iş ve profesyoneller ağına ulaşarak, üzerinde çalıştıkları projeleri farklı bir seviyeye taşıması için fırsat sundu. Bu sene tekrar edilmesini beklediğimiz bu etkinliğin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Denizbank – Intertech Hackathon #codethebank

Sberbank Grubuna bağlı, Denizbank ve kardeş teknoloji şirketi Intertech tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Denizbank – Intertech Hackathon etkinliği katılımcılara, istedikleri teknolojiyi kullanarak çiftçiler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, belediyeler ve sosyal sorumluluk bağlamına finans ekosistemini entegre ederek fark yaratan projeler geliştirecekleri bir fırsat sundu.

Code The Bank” olarak isimlendirilen bu etkinlik Nisan ayının başında gerçekleşti. İçlerinde alBaraka, fastPay, Odeabank gibi diğer banka ve finans kurumlarının da sponsorluğunun bulunduğu bu organizasyon aynı zamanda blesh, HP, IBM, Microsoft ve Türk Telekom gibi iş ortakları tarafından desteklendi. Benzer hackathonlar gibi katılımcılara çeşitli ödüllerin yanı sıra fikirlerini hayata geçirmek için gerekli destek ve eğitimler de program kapsamında sağlandı.

ING Hackathon

Geçtiğimiz sene Hackathon etkinliği düzenleyen bir diğer banka da ING oldu. 5-6 Kasım tarihlerinde düzenlenen etkinlikte katılımcılar 24 saat içinde diledikleri platformda diledikleri teknolojiyi kullanarak hayallerindeki geleceğin dijital bankası için çözümler geliştirdiler.

10 Projenin finale kaldığı, iki projenin özel jüri ödülü aldığı yarışma FinTech gibi oldukça niş bir alanda sağlanan katılımcı ve ortaya çıkan proje sayısı açısından Türkiye’nin finansal alanlardaki seviyesini bir kez daha gözler önüne serdi.

Katılımcılara sağlanan danışmanlık ve etkinlik boyunca katılımcıların çevrelerini genişletmek ve yeni iş ağlarına ulaşmak adına elde ettikleri fırsatlar dikkatlerden kaçmadı.

2014 ve 2015 yıllarında da düzenlenerek 2016 itibariyle artık gelenekselleşen ING Hackathon etkinliğinin bu sene içinde de tekrarlanmasını bekliyoruz.

İş Bankası – Kolektif House

Türkiye İş Bankası girişimciler ile bir araya gelmek için özel bir yöntem seçti. Kendi ifadesi ile “müşterilerinin deneyimini iyileştirmek, yenilikçi çözümler geliştirilmesi yolunda” İş Bankası girişimciler ile bir araya gelmek için girişimcilere çalışma alanı sunan Kolektif House’un Levent yerleşkesinde, geçen yılın Kasım ayında kendine ait yerini aldı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, bankanın bu yeni faaliyet alanıyla ilgili olarak: “Fintech ve start-up’ları keşfetmeyi, onlara rehberlik etmeyi ve ortaklaşa çalışarak inovatif fikirleri, müşterilerimizin hayatına değer katacak çözümler haline getirmeyi hedefliyoruz açıklamasını yaptı.

FinTech alanında yenilikçi fikirlere ve projelere sahip tüm girişimciler İş Bankası’nın Kolektif House Levent şubesinde yer alan birimine ulaşarak sunulan danışmanlık ve potansiyel işbirliği fırsatlarından yararlanabilirler.

Garanti Bankası – GarantiPartners

Garanti Bankası tarafından sunulan GarantiPartners hızlandırma Programı girişimlerin iş fikirlerini geliştirerek bir ürüne dönüştürmesi ve sahaya çıkması için destek sağlıyor.

Ofis alanı, mentorluk, iş birliği ve ticari referanslar, pazarlama faaliyetleri, danışmanlık hizmetleri, eğitimler, teknik altyapı ve finansman erişimi sağlayan GarantiPartners A’dan Z’ye bir girişimin ihtiyaç duyabileceği her türlü imkanı sağlayabiliyor.

GarantiPartners’a başvurmak için asgari uygulanabilir ürün (MVP) sahibi olmak, üç yıldan az faaliyet gösteren bir şirket olmak, ölçeklenebilir bir iş ve gelir modeline sahip olmak gerekiyor. FinTech girişimlerine özel olarak hazırlanan programa tüm yıl boyunca sitesi üzerinden başvuru yapmak mümkün.

Şu ana kadar pek çok başarılı girişime imza atan program tüm FinTech girişimcilerinin mutlaka kapısını çalması gereken bir yapıya sahip.

TEB Fintech Future Four

TEB Özel Melek Yatırım Platformu tarafından düzenlenen TEB FinTech Future Four, TEB’in finansal teknolojilerin geleceğine dönük dört ana başlık altında yeni fikirleri hayata geçirmek ve desteklemek için başlattığı bir program olarak karşımıza çıkıyor.

2016’da Kasım ayı sonuna kadar başvuruları kabul eden program Müşteri, Dijital Danışmanlık, Big Data ve Yapay Zeka alanında girişimleri destekliyor.

Seçim sürecini tamamlamış olan program şu anda seçilen girişimler için kuluçka aşamasında işlemeye devam ediyor. Ancak FinTech için özel olarak düzenlenen bu programa katılamayanlar üzülmesinler, TEB Melek Yatırım Platformu her zaman yeni üye başvurularını alıyor ve yeni fikirleri ve projeleri dinleyerek değerlendirmeye hazır.

Melek yatırımcılar ile fikirleri bir araya getiren platformun gelecek dönemlerde Fintech Future Four benzeri yeni programlar açmasını bekliyoruz.

YapıKredi – <code.yapikredi/>

Yapı ve Kredi Bankasının tarafından oluşturulan platform özellikle yazılım geliştirmek isteyenleri hedef alarak herkese bu fırsatın sunulduğu bir dizi imkanlar sağlıyor.

Açık bankacılık arayüzleri – OpenBankingAPI – ile yazılımcılara finansal ürünlere ve servislere ulaşma imkanı da sağlayan platform hızlandırma programları, danışmanlık desteği, ortak çalışma alanlarına tümüyle ücretsiz olarak erişim imkanı sağlıyor.

Web sitesi üzerinden başvuruları kabul eden code.yapikredi’nin bu yıl içinde aktif olarak çıktılar üretmesini bekliyoruz.

Günün sonunda eğer finansal teknolojiler alanında faaliyet göstermek istiyorsanız dünyanın en ileri ödeme teknolojileri çözümlerine sahip ülkemizde faaliyet gösteren en büyük finansal kurumların kapılarını rahatlıkla çalabileceğiniz tüm imkanlar sağlanıyor. Bu saatten sonra girişimciler için mazeret üretme değil, çok çalışma ve lider organizasyonlar ile işbirliği yapma zamanı.

Bu makalede adı geçen tüm bankalar alfabetik sırada listelenmiştir. FinTech alanında girişimcilere yönelik programlara sahip olup bu listede olmayan tüm bankalarımız bizimle iletişime geçerek programları hakkında bilgilere bu sayfada yer verilmesini talep edebilirler.