Kanser hastalığına Blockchain çözümü

6 Şubat 2017
370 Görüntüleme

Ocak ayı sonlarında Blockchain ekosistemi için çalışmalara başladığını açıklayan IBM, daha üzerinden bir ay bile geçmeden bu teknolojinin sağlık sektöründeki kullanımı için ABD’nin sağlık alanındaki otorite kurumlarından FDA ile işbirliği yaptığını duyurdu.

Blockchain teknolojisi daha yoğun kullanıldığı finans sektörüne aitmiş gibi görünse de, sonuçta verinin olduğu hemen her alanda kullanılabilecek, gelişmiş bir ağ teknolojisi. Bu noktada, konunun uzmanlarından Serkan Doğantekin’in kullandığı tanıma bakmakta fayda var:

“Blockchain temel olarak değer içeren verilerin (para, kimlik, değerli kağıtlar gibi) güvenli ve emin bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir teknoloji olarak tanımlanabilir.”

Konuya bu şekilde bakıldığında sağlık sektöründeki kullanımı da yanıt bulabiliyor. Peki IBM’in FDA (Food and Drug Administration – ABD Gıda ve İlaç İdaresi) ile yaptığı işbirliği neleri kapsıyor? IBM, FDA için, yapay zeka temelli çözümü olan Watson’ı, daha doğru bir tanımla Watson’ın sağlık alanındaki uygulamalarını içeren Watson Health’i devreye alıyor. FDA için Blockchain ile sağlıklı, verimli ve ölçeklenebilir bir veri yönetimi hedefleyen IBM, elektronik tıbbi kayıtlar, klinik araştırmalar, genetik veriler ile taşınabilir cihazlar ve giyilebilir teknoloji ürünlerinden gelen nesnelerin interneti temelli verileri işleyecek. İşlenen bu veriler ile yaşanan değişimi ölçerek ileriye yönelik öngörülerde bulunulacak.

İşbirliğinin ilk etapta kanser hastalarının tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Onkoloji bölümlerini ilgilendiren konularla ilgili çözümlerin geliştirilmesi için yapay zekanın Blockchain temelli bir altyapı üzerinde çalışması sağlanacak. Blockchain’in en önemli avantajlarından olan veriyi adım adım izleyebilme yeteneği sayesinde, işlenen veriler ışığında hastalıkların ve tedavinin süreci net bir şekilde görülebilecek.

IBM ve FDA, bu yöntemle bugüne kadar kişisel verilerin ihlal edilebileceği gerekçesiyle değerlendirilemeyen sağlık verilerinin de işlerlik kazanmasını amaçlıyor. Sistem, verileri adım adım izleyebildiği gibi, şeffaf yapısıyla FDA’e yöneltilecek veri ihlali eleştirilerini de ortadan kaldırabilecek.

Uygulamanın orta vadede yeni biyomedikal keşiflere ulaşılmasına katkı sağlaması da bekleniyor. Taraflar, iki yıllık bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. Ancak araştırmalara dair ilk bulguların bu yıl içinde paylaşılması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

FinTech ve finansal servisler alanlarında cinsiyet dengesini sağlamak isteyen Money20/20, bu amaçla Rise Up adlı yeni bir program oluşturdu. FinTech…

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu
FinTech
133 görüntüleme
FinTech
133 görüntüleme

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu'na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20…

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu
FinTech
105 görüntüleme
FinTech
105 görüntüleme

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu. CFPB…