Türk Ekonomi Bankası’nın başlattığı Fintech Future Four Programı sonuçlandı. Finale kalan sekiz projenin jüri önünde sunumlarını yaptığı programın kazananları açıklandı.

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB), Türkiye’den bankacılık ve finans dünyasını değiştirecek teknolojilerin çıkması amacıyla, finans teknolojisi konusunda fikir ve projeleri olan start up’lara özel olarak başlattığı TEB Fintech Future Four Programı’nın kazananları belirlendi.

Son 8 projenin katılmaya hak kazandığı final sunumunda, uzman jüri değerlendimesiyle Roboadvisory kategorisinde ZEK.AI ve Miks; Dijital Danışmanlık kategorisinde Chatbank ve Önce Müşteri/Müşterini Tanı kategorisinde SoolX girişimleri dereceye girmeye hak kazandı.

Mendi: “TEB Fintech Future Four Start-Up’lara iyi gelecek”

Final sunumları sonarsında konuşan TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, TEB olarak hedeflerinin bankacılık ve finans dünyasının geleceğini şekillendirecek teknolojilerin Türkiye’den çıkması olduğunu belirtti.

Yarışmaya 43 proje başvurdu

TEB, TEB Özel Melek Yatırım Platformu aracılığıyla 20 Eylül’de başlattığı Fintech Future Four Programı’na toplam 43 başvuru aldı. Ön değerlendirmeler sonucu seçilen ilk 25 takımın Bomonti Ada’daki ilk jüri değerlendirmesinin ardından 16 takım belirlendi. Seçilen takımlar, programın danışman ortağı Symrna Capital tarafından 3 hafta boyunca mentorluk alarak derinlemesine birebir görüşmeler gerçekleştirdi.

Gerçekleşen sunumlarda banka üst yönetimi ve bağımsız jüri üyelerinden oluşan değerlendirme kurulu, girişimcilerin sunumlarını dinleyerek Türkiye finansal sistemine uygunlukları, rekabette sağlayacağı avantajlar, fintek fikirlerinin nasıl global platformlara taşınabileceği konularında interaktif görüşmeler gerçekleştirdi. 11 jüri üyesinin ayrı ayrı değerlendirmesi sonucu 4 Fintek projesi 2017 TEB Fintech Future Four’un kazananları olarak belirlendi.

Jüri tarafından seçilen takımlar bundan sonraki süreçte TEB içerisinde final ürünü yaratmak için bankacılık mevzuat ve ugunlukları, hukusal süreçler, ürün güvenliği ve teknoloji uygunluğu gibi alanlarda uzman ekipler ile birlikte çalışacaklar. Bunun yanında TEB Girişim Bankacılığı, şirket kurulumu, hukuki destek, ortaklıklar, patent edinme ve müşteri kazancı gibi konularda destek sunarken, seçilen 4 Fintech girişimi iş yönetim danışmanlığı, girişimcilik eğitimleri, ofis ve destek hizmetlerine ulaşabilecek. TEB program kapsamında danışman ortağı Smryna Capital LLC aracılığı ile girişimlere ilk mali desteği hibe olarak sağlarken; TEB Özel Yatırımcı Kulübü (Investor Society) kazanan takımlara alfa ürün geliştirmeleri ve yatırım alma konusunda destek olacak.

Kazanan girişimler

Roboadvisory kategorisi / ZEK.Aİ

Finansal okuryazarlığın ülke genelinde düşük olması ve tasarruf sahiplerinin, bireysel emeklilik sistemindeki birikimlerini etkin bir şekilde yönetemediği gerçeğinden hareketle ortaya çıkan projede, müşterilerin finans bilmesine gerek kalmadan yatırımlarına yön verebilmeleri hedefleniyor. Müşterilerin bireysel emeklilik planlarındaki fonların içeriğini onlar için anlayıp dağılımını değiştiren girişim, profesyonel danışmanlık hizmetleri ile daha yüksek getiri potansiyeli ve bir yılda performans iyileşmesi olmadığı takdirde para iade garantisi vaat ediyor.

Roboadvisory kategorisi / Miks

Daha önce finansal piyasalarla ilgilenmiş, vadeli mevduat hesaplarının getirisinden memnun olmayarak döviz/altın/hisse senetleri/FX piyasasında küçük de olsa yatırım yapmış, daha yüksek bir getiri için bir miktar risk almayı göze alabilecek, dijital adaptasyonu yüksek gruplar hedefleniyor.

Miks ile bireysel yatırımcılar sratejisi ve içeriği detaylı olarak paylaşılan portföylere tek bir tuş ile yatırım yapabiliyor, istediği bir yatırım aracını ekleyerek ya da çıkararak portföyün içeriğini kişiselleştirebiliyor ve bu portföyün performansını 7/24 takip edebiliyor.

Dijital Danışmanlık kategorisi / Chatbank

Bankacılık sektörüne özel bir mesajlaşma botunu olan ChatBank, müşteri memnuniyetini ve bağlılığını arttırırken, personel giderlerinden yüzde 37’ye varan tasarruf sağlayabiliyor. Müşteri hizmetlerine hızlı ve kolay erişim sağlayarak vakit kazandırırken, müşteri memnuniyetinin arttırılması hedefleniyor. Çağrı merkezine gelen arama sayısını düşürerek çağrı merkezi maliyetlerinden tasarruf sağlıyor.

Önce Müşteri – Müşterini Tanı kategorisi / SooIX

Soolx, bulut tabanlı chargeback yönetimi ve dolandırıcılık tespit ve önlemesine yönelik hazırlanan analitik araç nitelikleri taşıyor. Bir hizmet olarak basit bir web tabanlı yazılım müşteri adına yasal adımları ve prosedürleri uyguluyor. CRM platformu, müşterinin pazarlama kampanyaları oluşturmasına ve izlemesine olanak tanıyor.