FinTech şirketleri, geleneksel bankacılık tekniklerinden farklılaşmak için yapay zeka uygulamaların da çözümlerinde yer verme gayretinde. Peki bu çaba, ürün ve çözüm geliştirmede ne kadar etkili?

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) geçen yılki Davos Zirvesi’nde ana tema Endüstri 4.0 olarak belirlenmişti. O tarihte kapsamlı bir rapor yayınlayan WEF, yakın geleceğin trendleri arasında yapay zekayı da göstermişti. Yapay zeka, kullanım açısından şimdilik emekleyen bir bebeği andırsa da yapabileceklerinin pek sınırı yok gibi görünüyor. Elbette bu durum, geleneksel bankacılık anlayışından farklılaşan çözümlerin peşinde koşan FinTech şirketleri için de geçerli.

Bugün chatbot’lar ile kısmen de olsa kullanıma geçen yapay zekanın asıl etkisi karar alma süreçlerinde kendini gösterecek. Tüm dünya piyasalarını takip eden, anlık olarak verileri işleyip çok fazla bileşenden oluşan bir sepet içinden doğru yatırım tavsiyelerini vermek yapay zekanın finans sektörüyle gerçek anlamda buluşmasını sağlayacak.

PwC’nin Çin ve Hong Kong bölgelerinden sorumlu FinTech ve RegTech lideri Henri Arslanian, bu konuda görüşlerini açıklayan isimlerden biri. Medyadaki ilginin aksine yapay zekayla ilgili çözümlerin hem FinTech hem de geleneksel bankalar için iki noktaya odaklanması gerektiğini ifade eden Arslanian, bunları maliyetleri düşürme ve regülasyonlarla uyumluluk olarak sıralıyor. Bununla birlikte yapay zekanın, bankaların para aklamayı önleme ve çalışanların suistimallerinin önüne geçmede oldukça faydalı olabileceğine değiniyor.

Letstalkpayment.com’da bu görüşlerine rastladığımız Arslanian’ın bulunduğu makalede, bankaların halihazırda pilot olarak da olsa uygulamaya aldığı ya da almaya hazırlandığı bazı çözümlere de yer verilmiş. Aşağıda bulabileceğiniz bu tabloda gerçek zamanlı veri analitiği, predictive yani tahmine dayalı analiz yapabilme, makine öğrenmesi (machine learning), derin öğrenme olarak da telaffuz edilen deep learning, grafik analizi, doğal dil işleme yöntemleri gibi, yapay zeka ve veri analitiği temelli uygulamalar bulunuyor.

FinTech şirketlerinin her biri için kadrolarında yapay zeka uzmanları çalıştırıyor demek şu an için mümkün değil. Ancak gerçek anlamda farklı ve yenilikçi bir çözüm için çalışanların yapay zekayla ilgili konuları kesinlikle es geçmemesi gerekiyor.