7 – 8 Şubat tarihlerinde Londra’da düzenlenen Finovate Europe’a katılan Banking and FinTech kitabının yazarı Melike Belli izlenimlerini bizlerle paylaşıyor.

Avrupa’nın ve hatta dünyanın FinTech merkezi olarak gösterilen Londra, bu hafta yine önemli ve geniş kapsamlı bir FinTech etkinliğine ev sahipliği yaptı. 7 – 8 Şubat tarihlerinde düzenlenen Finovate Europe adlı etkinliğe, çeşitli ülkelerden bankacılık ve finansal hizmetler dünyasının öncü kurumlarını temsil eden pek çok sayıda genel müdür, kurucu ortak, pazarlama ve satış uzmanı, proje yöneticisi, inovasyon müdürü ve IT uzmanı katıldı.

Finovate Europe 2017

İki gün süren etkinlik boyunca, yenilikçi finansal teknolojiler geliştirmiş 71 firma teker teker sahneye çıkarak, 8’er dakikalık bir zaman diliminde bankaların, finansal kurumların ve müşterilerin kullanımına sundukları yaratıcı ve kullanıcı odaklı çözümlerini canlı bir demo halinde katılımcılarla paylaştılar.

Bu sene Finovate Europe sahnesinde sunulan FinTech çözümleri ağırlıklı olarak güvenlik ve kimlik doğrulama yöntemleri (fraud prevention, biometrics, eye verification) ile ana bankacılık sistemleri (core banking) alanlarındaydı. Mobil, dijital ve ticari bankacılık alanlarında geliştirilmiş yenilikçi çözümlerin yanı sıra, KYC (Know Your Customer) ve yasal uyum (compliance), yapay zeka (AI) ve Blockchain alanlarında da üretilen teknolojileri tanıma imkanı bulduk. Amazon Alexa gibi akıllı asistan kullanan çözümlerin fazlalığı da etkinlikte dikkat çeken bir başka noktaydı. Ayrıca PSD2 direktifi (The Second Payment Services Directive) sonrası ön plana çıkacak bir çok çözüm de demo sahnesinde tanıtıldı.

Etkinlikte sunulan teknolojilerin çoğunun ortak yanı müşteri ve kullanıcı odaklı, müşteri memnuniyetini arttıran, kullanıcı deneyimini iyileştiren ve kolaylaştıran çözümler olmalarıydı. Müşterilerin kazançlarını daha iyi yönetmelerini sağlayan, finansal koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen, tasarruf ve birikim konularında onlara yol gösteren teknolojiler, müşterilerin istekleri ve ihtiyaçlarına göre çözüm üretmenin önemini vurgulamış oldu.

Bir millennial olarak benim de ilgimi çeken, milleniallara yönelik tasarlanmış, onların yaşam tarzları ve davranışlarına uygun olarak geliştirilmiş, sanal gerçeklik bankacılığı çözümü (VR Banking) izleyenlerin beğenisini en çok kazanan çözümlerden biri oldu.

Crealogix, VR Banking çözümünü sunuyor

Etkinlikte, örneklerini artarak görmeye başladığımız bankalar veya finansal hizmetler kurumları ile FinTechler arasındaki partnerlikleri ve işbirliklerini gözlemleme fırsatımız oldu. Birlikte çalışmanın ve rekabet yerine işbirliği yapmanın değer yarattığının farkına varan büyük banka ve finansal kurumlar, gerek partnerleri gerekse müşterileri olarak birlikte çalıştıkları FinTech firmaları ile sahneye çıkarak, teknolojilerini anlatma imkanı buldular. Bu durumun bir örneğini, kimlik doğrulama hizmeti veren EyeVerify adlı firma ile, firmanın Avrupa’daki ilk banka müşterisi olan Yapı Kredi Bankası’nın sunumunda görme imkanı bulduk.

Kaynak: Twitter (2017), @YapiKredi

Benim için etkinliğin en keyifli taraflarından biri ise Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko ile birlikte, Finovate Europe’a katılan FinTech dünyasının liderleri ile bilgi paylaşımında bulunmaktı.

Moven’in kurucusu Brett King ve Soner Canko ile birlikte

 

FinTech Circle’ın Genel Müdürü Susanne Chishti ve Soner Canko ile birlikte

Finovate Europe bitiminde her yıl olduğu gibi katılımcılar en çok beğendikleri FinTech çözümlerine oy vererek, en iyi 7 firmanın yer aldığı “Best of Show 2017” listesinin oluşmasına katkıda bulundular.

Kaynak: Twitter (2017), @Finovate

Dünyanın çeşitli ülkelerinden profesyonel anlamda farklı deneyimlere sahip katılımcıların bir araya geldiği, her yıl düzenli olarak gerçekleşen Finovate etkinliklerinin Amerika ayağı Finovate Spring ise 26 – 27 Nisan’da San Jose’de yapılacak.  /

Finovate Europe 2017’de demo yapan 71 FinTech firması hakkında bilgilere bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca etkinlikte yaşananları ve konuşulanları sosyal medyada Twitter üzerinden #Finovate hashtagi ile görüntüleyebilirsiniz.

10.02.17

Melike Belli

Pazar Geliştirme Yöneticisi – Cybertonica Ltd, Londra

@MelikeBelli