FinTech küresel arenada yükselen bir değer ve Polonya gibi Doğu Avrupa ülkeleri gözden kaçırılmaması gereken insan kaynağına ve yenilikçi yaklaşımlara sahip.

Teknoloji ve finansın birleştiği FinTech ekosistemi en hızlı büyüyen kavramlardan birisi haline geldi. Şu ana kadar küresel ölçekte 26 milyar doların üzerinde yatırım alan ekosisteme, Statista verilerine göre, 2020 yılına kadar gerçekleşecek yatırımların 46 milyar dolara kadar yükselmesi öngörülüyor. Öte yandan ortaya çıkan pek çok yenilikle beraber Doğu Avrupa’da FinTech ekosistemine olan ilgi oldukça yüksek seviyede.

Yenilikçi finansal çözümler konusunda Orta ve Doğu Avrupa, küresel pazarda önemli bir konuma sahip. Ve sektörün toplam değerinin tahmini olarak 2.2 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Deloitte’nin 2016 Aralık FinTech raporuna göre bankacılık ve e-ödeme yenilikleri açısından lider olan Doğru Avrupa ülkelerinden Polonya’da, FinTech pazarının toplam değerinin 860 milyon Euro kabul ediliyor.

FinTech girişimlerine en fazla destek olan ülkelerin başında ABD, Almanya ve Hollanda gelmekte. Bunun yanında Statista verilerine göre yıllardır İngiltere ve İrlanda bu alanda girişimlere sundukları desteklerde ön planda olmayı başardılar. Bu pazarlardaki ortak faktöre bakıldığında kurulu bankacılık sistemlerinin uzun geleneklere sahip olduğu görülüyor ve bu kurulu sistemlerin Polonya’daki bankacılık sistemiyle pek uyuşmadığı da ortaya çıkıyor. Bunun nedeni olarak – kısmen- 1980/1990 yıllarından itibaren Polonya’daki modern bankacılık sisteminin gelişmiş teknolojik ortamdan yararlanması olarak gösteriliyor.

Polonya’daki bankacılığın statüko durumu

Intive, İş Geliştirme Müdürü Jacek Ratajczak yaptığı açıklamada; Polonya’da faaliyet gösteren bankalardan, mBank ve Alior Bank gibi, bazılarının yeni açılımlar yaptığını fakat yapılan bu yeniliklerin bankaların kendi servislerinden ziyade PayU, PayPal ve Blue Media gibi üçüncü taraflar üzerinden yapıldığına dikkat çekiyor. Bu durumun çoğu kullanıcı için tamamen normal olduğunu ve böyle bir ortamın yenilikçi çözümler üretmeye elverişli olduğunu belirtiyor.

Ratajczak; Polonya’nın yeniliklere açık bir pazar olduğu, Google’ın mobil ödeme çözümü olarak yeni sunduğu AndroidPay’in Avrupa’da ikinci dünyada ise altıncı olarak sunduğu ülkenin Polonya olduğunu belirtiyor. Polonya’daki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 61’nin finansal işlemler için mobil uygulamalar kullandığını ve bunun Avrupa Birliği’ndeki en yüksek oran olduğunu belirtiyor.

Finanteq, Insight & Marketing Manager Artur Małek yaptığı açıklamada; Polonya’yı küresel ölçekte ayıran önemli şeylerden birinin Blik olduğunu belirtiyor.  Bu uygulamayı kullanan müşterilerin başka bir bankadaki hesaba anında ve ücretsiz bir şekilde para transferi yapabildiğini, ABD’de ise bu işlemin 3-5 gün sürdüğünü belirtiyor. Bunun yanında Polonya’daki kullanıcıların yüzde 60’nın temassız ödemeleri kullandığını, pek çok batı ülkesinde yaygın olarak kullanılan ödeme aracı çeklerin ise Polonya’da pek yaygın olmadığını belirtiyor.

Sistemlerdeki eksiklikler FinTech şirketleri için bir fırsat

Polonya’daki FinTech şirketleri, bankaların sunduğu hizmetlerin kullanıcıların günlük ihtiyaçları karşılamasında genel olarak yetersiz kaldığından bu alandaki eksiklikleri bir fırsat olarak görüyor.

Azimo, Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Marta Krupińska yaptığı açıklamada; uluslararası para transferlerini makul bir fiyata gerçekleştirmenin zorluğundan dolayı Azimo’yu kurma fikrinin ortaya çıktığını belirtiyor. Uluslararası yatırımcılardan dört tur yatırım aldıktan sonra dört farklı pazarda faaliyet gösterdiklerini, 190’dan fazla ülkeye para gönderebildiklerini belirtiyor. Bunun yanında ne yazık ki ilginç finansal çözümler sunan girişimlerin tamamının küresel pazara girmek için yeterli kârarlılığa ve şansa sahip olmadığını da ekliyor.

Diğer taraftan Artur Małek Polonya’da faaliyet gösteren FinTech şirketlerinin ağırlıklı olarak bankalar olduğu, bankalardan bağımsız olarak ilginç ve zaman zaman şaşırtıcı çözümler sunan şirketlerin de ortaya çıktığını, fakat bunların sayısının artmadığına dikkat çekiyor. Małek’in altını çizdiği nokta Polonya’daki yeni girişimlerin ihtiyaç duyduğu finansman desteğinin ABD veya İngiltere’ye göre daha sınırlı olması.

Polonyalı FinTech şirketleri yabancı yatırımcılara ve ortaklara ne sağlayabilir?

FinTech Poland Başkanı Dr. Paweł Widawski; Polonya’daki FinTech’in ana gelişme eğilimi elektronik ödeme ve finans platformları iken veri analizi, makina öğrenimi ve satış kanallarındaki çözümlerin de güçlü bir gösterge niteliği taşıdığını belirtiyor. Polonya’daki yerli FinTech şirketlerinin her iki tarafta da fayda sağlamasından dolayı çoğunlukla bankacılık kuruluşları ile çalışmak için istekli olduklarını da ekliyor.

VoicePIN.com Kurucu ve CEO’su Łukasz Dyląg; özellikle İngiltere ve ABD merkezli yabancı yatırımcılar ve iş ortaklarının, Polonya’nın yüksek teknik becerili uzmanlar açısından zengin bir ülke olduğunun farkında olduklarını belirtiyor.

Polonyalı FinTech girişimleri uluslararası arenada

Polonyalı FinTech çözümlerinin başarısı uluslararası çeşitli konferanslardaki varlıklarının yanı sıra uluslararası yarışmalarda kazandıkları ödüllerle de tescillenmiş.

Geçen yıl Londra’da gerçekleşen FinovateEurope 2016 etkinliğinde kimlik ve işlem onaylarında kullanılması için biyometrik ses tanımınaya dayalı çözümler sunulmuştu. Ayrıca kullanıcılarının kendi aralarında ücretsiz ve anında para transferi yapmalarına imkan tanıyan Currency One şirketine ait Valuto girişimi çeşitli ödüller almıştı. Fakat bu girişim Haziran 2016 itibariyle kapılarını kapatarak hayatına son verdi.

Bunun  yanında Momentum sisteminin yaratıcıları olan Atsora, 2015 yılında Londra FinTech Innovation Lab tarafından desteklenen küçük bir girişim grubuna dahil edilmeye hak kazanmıştı.

Bunlara ek olarak Polonya’daki FinTech girişimlerine göz atmak isteyenler FinTechStartups.co sitesinde Polonya ile ilgili kısmı inceleyebilirler.

Bu yazının orijinali FinTechweekly.com üzerinde yayınlanmış olup, Türkçe çevirisi Yavuz Han tarafından derlenerek yapılmış ve FinTech İstanbul tarafından düzenlenmiştir.