Bir Türk tarafından kurulan Monte Carlo Plus finansal piyasalarda analitik risk değerlendirme ve ölçümleme çözümleri sunuyor. Şirketin kurucusu Mustafa Çavuş ile dikkatinizi çekecek, kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Mustafa Bey, bizlere kendiniz, şirketiniz ve hizmetleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Ben, Mustafa Çavuş, Türkiye (İzmit) doğumluyum. Almanya’da iktisat yüksek lisans sonrası İngiltere’de yüksek lisans ve doktoramı yaptım. İlgi alanım her zaman analitik çalışmaktı, modeller ve sistemler geliştirmekti. İş tecrübem finans alanında risk yönetimi olduğu için bu iki alanı birleştirmek istedim. Ortaya analitik bazda çalışan bir risk değerlendirme ve ölçme sistemi çıktı. Bu sistem Monte Carlo simülasyonu kullanarak firmalara bankacılık denetleme (Basel ve CRD) desteği veriyor.

Bir FinTech şirketi olarak Merkez olarak Londra’yı seçmiş olmanızın özel bir sebebi var mı? Ne gibi avantajlar sağlıyor? Brexit sonrasında değerlendirmeniz nasıl?

Londra finans şirketlerin çok yoğun olduğu bir yer. Potansiyel müşteri kitlesi çok yüksek ve finans şirketleriyle irtibata geçip çalışmaya başlamak gayet kolay. Bizim potansiyel müşteri kitlemizin nerdeyse hepsi Londra bazlı. Dolayısıyla onlara ulaşmak çok rahat oluyor. Brexit’in artıları ve eksilerini su anda tahmin etmek çok zor.

Monte Carlo Plus (mc+) Şirketinin Kurucusu ve Yöneticisi Mustafa Çavuş

Bir önceki sorumuzun paralelinde Türkiye’deki ekosistemi ve fırsatları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye bankacılık denetleme sistemleri alanında çok ilerleme kaydetmediğini düşünüyorum. Bu acıdan bakarsak risk ölçümleri alanında bankalar Basel ve benzeri alanlarda kendi modellerini geliştirmeleri gerekecek. Bu bizim gibi pek çok Fintech şirketi için bir fırsat olabilir.

Genel olarak yükselen FinTech trendi ve gerek UK, gerek AB, gerekse Türkiye ekosistemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fintech konusunda İngiltere Londra bazlı olarak Avrupa’da lider. Fakat Almanya Berlin ağırlıklı olarak ikinci durumda. Türkiye teknoloji kampüsleri sayesinde hızla yükselerek beş sene içinde Avrupa’da ikinciliğe ulaşabilir. Bunun önünde engel yok. Üstelik ülkemizde başarılı olmak için gerekli her şey mevcut.

Monte Carlo plus hakkında daha fazla bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Monte Carlo Plus hakkında bir broşürü de buradan indirebilirisiniz.