Aksigorta, Robot Dönüşüm Projesi adını verdiği uygulamalarla poliçe düzenleme ve hasar dosyası açma gibi işlemleri sanal çalışanları üzerinden gerçekleştiriyor.

Aksigorta’nın dijitalleşme programı kapsamında hayata geçirdiği Robot Dönüşüm Projesi, sigorta sektöründe uygulanabilecek teknolojik yenilikler arasında dikkat çekiyor. Proje kapsamında oluşturulan ‘sanal çalışanlar’, poliçe üretimi, hasar dosyası açma gibi yedi farklı süreçten sorumlu.

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre 7/24 görev yapabilen sanal çalışanlar 8 kat fazla hizmet üretmiş durumda. Geçtiğimiz Eylül ayında başlayan uygulama kapsamında, sanal çalışanlar tarafından bugüne kadar 20 bin poliçe düzenlenmiş ve 5 bin hasar dosyası açma işlemi gerçekleştirilmiş.

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, projenin sektörde ve Türkiye’de ilk kez uygulandığını ifade ederken çalışanlar üzerindeki operasyonel yükü azalttığına dikkat çekiyor. Bu sayede, çalışanları, uzmanlıklarını gösterebilecekleri diğer alanlara kaydırabildiklerini belirten Gülen, sanal çalışanların tekrarlayan işleri tamamlamak için daha az kaynak gereksinimi duyduğunun altını çiziyor.

Aksigorta, sanal çalışanları ilerleyen dönemlerde hasar ve üretimde daha da yaygınlaştırmayı, bununla birlikte finans ve tahsilat bölümlerinde de aktif hale getirmeyi planlıyor.