Blockchain temelli servisler için ciddi bir hazırlık sürecinde olan Rusya, 2019 sonundan önce bu teknolojiyi tüm sektörlerde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Blockchain’i finans sektörü dışında seçimlerde kullanmak için de çalışan Rusya, 2019 bitmeden önemli projelerin hayata geçmesi için çalışıyor. 2017 başında Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in de dile getirdiği Blockchain’in, ulusal para birimini güçlendirici etkileri üzerine de çalışılıyor.

The Cointelegraph’ın haberine göre düzenlenen Gayrımenkul Piyasası Yenilik Konferansı’nda konuşan Sberbank CEO’su Herman Gref, iki buçuk yıllık dönem hedefinin iyimser olmakla birlikte uygulanabilir olduğunu ifade ediyor.

Aynı zamanda Sberbank’ın Türkiye’deki iştiraki Denizbank’ta da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Href, Başbakan Medvedev’in talimatıyla Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov’un başında bulunduğu bir “Blockchain Çalışma Grubu” kurulduğunu kaydetti. Href ayrıca yapılacak çalışmalarla Blockchain’in tüm sektörleri etkileyeceğine inandığını sözlerine ekledi.