Mobil bankaları tercih edenlerin sayısı artıyor. Geçen yıl bankacılık lisansı alan N26 İrlanda’da 10 bin müşteriye ulaştı.

FinTech sektörünün ilginç yeniliklerinden biri kuşkusuz geleneksel bankalara alternatif olarak ortaya çıkan mobil bankalar. Bunlardan biri olan N26, geçen yıl Avrupa Merkez Bankası’ndan perakende bankacılık lisansını almış ve hizmet vermeye başlamıştı. The Irish Times’da çıkan habere göre bankanın İrlanda’daki müşteri sayısı 10 bine ulaştı.

Ulaşılan müşteri sayısından belki de daha önemli olan ise N26’da hesap açan müşterilerin yaklaşık yüzde 10’unun ücretli premium bankacılık hizmetlerini tercih etmesi. N26, bu hizmet için müşterilerinden aylık 5,90 Euro ya da yıllık 70,80 Euro talep ediyor. Dublin’de düzenlenen bir teknoloji zirvesinde konuşan bankanın üst düzey yöneticilerinden Alex Weber, müşterilerinin N26 Black adını verdikleri bu hizmeti tercih etmiş olmasından ötürü son derece mutlu olduklarını açıkladı. Yaptıkları araştırmalarda müşterilerin öncelikle ücretsiz olan ve temel işlevleri içeren hesabı kullandıklarını ve kullanımını kolay olarak nitelendirdikten sonra ücretli servise geçtiklerini belirten Weber, İrlanda’nın hizmet verdikleri ülkeler arasında en çok ilgiyle karşılaştıkları yerlerden biri olduğunu söylüyor.

Almanya, Berlin merkezli N26, ücretli servis kapsamında müşterilerine ek avantajlar sağlıyor. Bu servisi seçen müşteriler Allianz Global Assistance Europe’dan seyahat, sağlık, cep telefonu veya nakit hırsızlığını kapsayan bir sigorta paketine sahip oluyor. Bununla birlikte müşterilere ATM’lerde ve alışverişlerinde kullanmaları için MasterCard ile ortak hazırlanan bir kart da teslim ediliyor.