Zerocoin’de bulunan bir açık ve yaşanan saldırı, sektörde kripto para birimlerinin güvenilirliğini sorgulattı.

Bitcoin ile başlayan ve benzer yöntemlerle ‘piyasaya sürülen’ kripto para birimleri yaygınlıklarını artırsa da kimi zaman akıllarda soru işaretleri de oluşturuyor. Bu dijital para birimlerinden biri olan Zerocoin üzerinde bulunan bir açık, küçük çaplı bir dolandırıcılık olayına neden oldu.

Zerocoin’i geliştiren Zcoin tarafından “önemli duyuru” başlığıyla kullanıcılara bildirilen bu açık, koddaki tek bir karakterdeki yazım hatasından kaynaklanıyor. Saldırganların bu açığı kullanarak Zerocoin oluşturmak için gereken kurallara uymadan işlem yapabildiği belirtilen açıklamada, saldırganların birkaç hafta boyunca bu hatadan faydalandığı ve çok sayıda cüzdan hesabı oluşturarak kendini kamufle etmeye çalıştığı kaydediliyor.

Yapılan işlemlerin küçük çaplı olması nedeniyle piyasa tarafından tamamen absorbe edildiği belirtilirken, kullanıcılara ait kişisel bilgilere hiçbir etkisi olmadığı da belirtiliyor. Ancak günün sonunda ortak bir değer kabulu üzerinde mütabakat sözleşmesi olarak kabul edilebilecek kripto para birimlerinden birisinde, hiç bir dayanağı olmayan sanal para üretilmiş olması göz ardı edilemeyecek bir durum.

Bu tip vakalar, kripto para birimlerinin alması gereken yolun henüz başında olduğunu gösteriyor. Özellikle değerlerinde hızlı yükselişler nedeniyle pek çok bireysel yatırımcının ilgisini çeken bu yeni teknolojiler aynı zamanda hızlı kayıpların da yaşanabildiği riskli bir pazar oluşturuyor. Yaşanan bu gelişmeler finansal piyasalarda yasal düzenleyici kurum ve organizasyonların tüketici ve yatırımcıları koruma rolünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatıyor.