Group of People Waving Flag of Nigeria in Back Lit

Afrika kıtasındaki FinTech hareketliliği artık tüm sektör tarafından biliniyor. PwC tarafından hazırlanan rapor ise Nijerya özelindeki güncel resmi çiziyor.

Afrika ülkelerinin mobil para transferi ile 2007’de başladığı FinTech uygulamaları, bugün başta Blockchain, kripto paralar, P2P Lending gibi konularla son sürat devam ediyor. Bu kapsamda pek çok araştırma yapılırken PwC Nijerya tarafından hazırlanan “Nigeria FinTech Survey 2017” başlıklı rapor ise bu ülke özelinde Afrika kıtasının güncel bir resmini çekerek ileriye yönelik beklentileri sıralıyor.

Afrika’daki FinTech yatırımlarının 2014’te 200 milyon dolar seviyesinden 2016’da dört kat artışla 800 milyon dolara yükseldiğine dikkat çekilen araştırmada, 2020 yılı için beklenti ise 3 milyar dolar olarak açıklanmış. Raporda, Nijerya ve Güney Afrika’nın bu alanda liderliği elinde bulunduran iki ülke olduğunun da altı çiziliyor.

FinTech şirketleri tarafından sunulan hizmetlerin en çok perakende bankacılık ve ödeme sistemleri sektörlerini etkileyeceği belirtilen raporda, araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 70’i, müşterilerinin yüzde 60’tan fazlasının önümüzdeki beş yıl içinde finansal hizmetlere erişim için mobil uygulamaları tercih edeceğini öngörüyor.

Bununla birlikte gelişimi sekteye uğratabilecek en önemli faktör olarak ise FinTech şirketleri tarafından sunulan hizmetlerin mevcut sisteme entegrasyonu ve regülasyonlardaki belirsizlikler olduğuna dikkat çekiliyor.

Toplam 48 sayfalık raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.