Amazon Alexa

Amazon’un yapay zekaya sahip Alexa isimli cihazı, bankacılık sektörünün dijital dönüşümünde bir kilometre taşı haline gelebilir.

Yapay zeka, ses tanıma teknolojileri ve sanal asistanlar. Bu üçlü bir araya gelerek bankacılıkta kritik bir dönüşüme imza atmaya başladı. Apple’ın Siri uygulamasını mobil uygulamalarına bir erişim noktası olarak belirleyen bankalar, şu sıralar Amazon’un sohbet edebildiğiniz şık bir aksesuar olarak da tanımlayabileceğimiz Alexa isimli cihazını devreye almak için çalışıyor.

Alexa aslında doğrudan finans sektörünü hedef alan bir ürün değil. Hatta Amazon onu daha çok akıllı ev sistemleriyle entegre olabilen ve sesli komutlarla ‘evinizi yönetmenize yardımcı olan’ bir cihaz olarak şekillendirmişti. Zaman içinde Ford marka araçlarla da iletişim kurabilir hale gelen Alexa için yakın gelecekte banka işlemlerine giden sanal kapı benzetmesi de yapılabilir.

Finextra’nın haberine göre dijital bankacılık çözümleri sunan D3 tarafından bankalara sunulmaya başlanan Alexa desteği, tüketicilerin banka şubesine gitme, çağrı merkezi menüleri arasında kaybolma gibi çekincelerini ortadan kaldırabilme potansiyeli taşıyor. Özellikle yaşlı kesimin cihazla konuşarak banka işlemlerini gerçekleştirebilmesi onlar için büyük kolaylık olarak tanımlanıyor.

Ses tanıma teknolojisinin giderek geliştiğini kaydeden D3 Banking CEO’su Mark Vipond’a göre yapay zeka bankacılık işlemlerinde kullanıcıların ayrılmaz bir parçası haline gelecek. Bununla birlikte ses tanıma sistemlerindeki doğruluk payının yüzde 90’lara ulaşması bu tip sanal yardımcıların sektöre hızlı bir giriş yapmasını sağlayabilir.

BKM geçen yıl çalışmalara başlamıştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), bu yeniliğin erken farkına varan kurumlardan birisi konumunda. Geçen yılın ortalarında çalışmalara başladıkları bilgisini paylaşan BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, Alexa’nın müzik dinlemek, Uber’den taksi çağırmak, Amazon.com’dan alışveriş yapmak gibi yetenekleri olduğunu belirtiyor. Yıldız, finans sektörünün ilgisine de dikkat çekerken Visa ve Western Union gibi sektörün tanınmış firmalarının Alexa için pilot uygulamalar geliştirdiğini sözlerine eklerken, son dönemde Amazon tarafından satın alınacağı söylentileri yayılan Capital One’ın müşterilerinin cihaz ile konuşarak faturalarını ödeyebildiğini, harcamalarını kontrol edip hesaplarını takip edebildiğini ve kredi ödemesi yapabildiklerine dikkat çekiyor. Yıldız’ın açıklamalarının tamamına Ödeme Teknolojileri sitesinden ulaşabilirsiniz.

Amazon Alexa’nın yaygınlaşması için kuşkusuz İngilizce dışında diğer dilleri de desteklemesi önemli olacak. Özellikle finans sektöründeki lokal oyuncuların sisteme dahil olabilmesi için bu ön şart gibi görünüyor.