Türkiye’de FinTech ekosistemi için hazırlanmış en kapsamlı rapor olan çalışma, sektörün genel bir resmini 2016 yılı perspektifinde çekerken geleceğine de ışık tutuyor.

Finansal teknolojilerde hayata geçen uygulamalarıyla dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak konumlanan Türkiye, güncel bir FinTech raporuna kavuştu. FinTech İstanbul ve küresel FinTech dünyasının tanınmış kadın yöneticilerinden Melike Belli tarafından hazırlanan “The Turkish FinTech Ecosystem Progress Report 2016” başlıklı çalışma Bankalararası Kart Merkezi tarafından yayınlandı. Rapor, Türkiye’deki güncel durumu yansıtmasının yanında içerdiği yorum ve analizlerle geleceğine de ayna tutuyor.

Sektöre ait verilerin startups.watch tarafından analiz edilerek yorumlandığı rapor, aynı zamanda Türkiye’deki FinTech şirketlerinin bir listesini ve alt sektörlerdeki dağılımını içermesiyle de son derece değerli bir kaynak olma niteliği taşıyor.

Raporda, sektörün küresel uzmanlarının yorumları haricinde Türk FinTech şirketlerine yapılan yatırımların detaylarına da erişmek mümkün. Raporun verilerine göre 2016’da FinTech alanında çalışan girişim ve şirketler toplam 29 milyon dolarlık bir finansman sağlamış durumda. Bu rakam aynı yıl gerçekleşen resmi girişim yatırımlarının yüzde 47’sine denk geliyor. Rapor Türkiye’de faaliyet gösteren 200’ün üzerinde FinTech girişimi bulunduğuna dikkat çekiyor.

176 milyon adetle Avrupa’nın en büyük kart pazarına ev sahipliği yapan Türkiye’nin bu kartlarla 587 milyar TL’lik harcama yapıldığı bilgisine de raporun sayfalarından ulaşmak mümkün.

FinTech İstanbul’un 2017 vizyonu ve öngörülerinin de paylaşıldığı 26 sayfalık raporu ücretsiz olarak bu linkten indirebilirsiniz.