Girişim sayısı her geçen gün artan Türk FinTech ekosistemi, startups.watch tarafından özel bir tabloyla derlendi. Sektörün hemen her alanında faaliyet gösteren şirketler,  global değeri hızla yükselen P2P Lending’te de atağa kalkmak için yasal düzenlemeleri bekliyor.

FinTech sektöründe 200’ün üzerinde şirketler global arenada rekabet eden Türk FinTech şirketleri uluslararası faaliyetlerini güçlendirirken yenilikçi çözümleriyle de dikkat çekiyor. Serkan Ünsal tarafından kurulan ve Türkiye’deki yeni girişimlere dair bilgi ve analizlere yer veren startups.watch ve Ünsal’ın FinTech ekosistemine özel olarak hayata geçirdiği küresel verileri de içeren FinTechStartups.co tarafından Türkiye FinTech sektörüne özel bir harita yayınladı.

Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech Istanbul’un sağladığı destek ile hazırlanan çalışma, sektördeki girişimleri “ödeme sistemleri”, “kitlesel fonlama”, “kurumsal finans”, “bankacılık”, “InsurTech”, “yatırım”, “finansal hizmetler”, “bireysel finans yönetimi” ve “varlık yönetimi” gibi alt başlıklarla sınıflandırıyor.

Hazırlanan tabloda henüz “P2P Lending” ve “KOBİ Finansmanı” başlıklarına odaklı çözümler sunan Türk girişimlerinin olmadığı göze çarpıyor. Tüm dünyada önemi giderek artan ve yalnızca İngiltere’de 2020 yılında 23 milyar dolarlık bir hacme sahip olacağı öngörülen P2P Lending konusunda Türkiye’de de gerekli düzenlemelerin hızla yapılması sektörün beklentileri arasında bulunuyor.

Tablonun büyük hali için görsele tıklayın