2017 yılı çok sayıda yeni FinTech girişiminin kurulmasına sahne olacak. Ancak daha önce kurulup bu yıl gücünü arttırması beklenenleri de unutmamak gerekiyor.

McKinsey tarafından hazırlanan bir rapora göre son beş yılda girişim sermayesi şirketleri, FinTech şirketlerine 23 milyar dolarlık yatırım yaptı. PwC’nin bir başka raporuna göreyse önümüzdeki beş yıl için öngörülen yatırım miktarı ise 150 milyar doları geçecek.

Entrepreneur’da konuyla ilgili bir makale yayınlayan Andre Bourque, sektörü yakından takip eden bir isim olarak özellikle bu yıl öne çıkması beklenen 12 şirketi listelemiş. FinTech şirketlerinin diğer sektörlerdeki yeni girişimlere oranla çok daha zorlu bir yolda ilerlediğini kaydeden Bourque, sektör bağımsız olarak yeni girişimlerin yüzde 90’ının hüsrana uğradığını, bunun FinTech için de farklı olmadığına değiniyor. Buna karşın, niş bir alan seçip bu yolda iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturanların öne çıkmakta zorlanmadığını belirten Bourque’un listesindeki yıldızı parlayan şirketler şöyle sıralanıyor:

 1. Stripe: Patrick ve John Collison kardeşler tarafından İrlanda’da kurulan Stripe, PayPal’in önemli rakipleri arasında gösteriliyor. Şirket 2016 yılının kasım ayında 150 milyon dolarlık bir yatırım alarak piyasa değerini 9.2 milyar dolara çıkardı. PayPal’in kurucularından Peter Thiel ve Elon Musk’ın da desteğini alan şirketin ulaştığı bu piyasa değeri 2015’teki değerinin neredeyse iki katı. Şirketin 2016’daki müşterileri arasında Target, SAP, NFL ve ABD Başkanlık seçimi adayları bulunuyor.
 2. YapStone: 1999 yılında kurulan ve sektörün eskilerinden diyebileceğimiz YapStone, konaklama sektörüne yönelik çözümler sunuyor. Bu alanda paylaşım ekonomisini yaygınlaştıran şirketlerden biri olan YapStone’un sunduğu platform üzerinde 15 milyar doları aşan bir hacim yönetiliyor.
 3. Braintree: PayPal tarafından 2013 yılında 800 milyon dolarlık bir bedelle satın alınan Braintree’nin sağladığı teknoloji Airbnb, Uber, Angry Birds gibi platform ve oyunların yaptığı tahsilatlarda kullanılıyor. Mobil ticarete odaklanan ilk FinTech şirketlerinden biri olarak tanımlanan Braintree’nin 2015 yılında gerçekleşmesini sağladığı işlemlerden oluşan ödeme hacmi 50 milyar doları geçmiş. Bunda, PayPal tarafından satın alındıktan sonra işlem hacmini her yıl üç katına çıkarmış olmasının da etkisi büyük.
 4. Adyen: Hollanda, Amsterdam merkezli şirket, aralarında Facebook, Uber, Airbnb, Netflix, Spotify ve Dropbox’ın da olduğu çok sayıda global şirkete hizmet veriyor. Açıklanan verilere göre bu sayı 4 bin 500’ün üzerinde. Platformu üzerinde 50 milyar doları geçen bir işlem hacmi gerçekleşen Adyen’in güncel piyasa değerinin 2 milyar doların üzerined olduğu ifade ediliyor.
 5. Lending Club: Sektörün öncü isimlerinden biri olarak gösterilen Lending Club, en basit haliyle bir online kredi platformu. 2015’te yaklaşık 16 milyar dolarlık kredinin verilmesini sağlayan Lending Club’ın halka arz sonrası oluşan piyasa değeri yaklaşık 8 milyar dolar.
 6. Addepar: 2009 yılında kurulan Addepar, entegre bir finansal yönetim yazılım platformu sunuyor. 2016’da en iyi finansal yönetim çözümü ödülünü de alan şirket yıllık yüzde 97’lik büyüme oranına sahip ve 500 milyar doların üzerinde bir varlığın yönetimini sağlıyor. Şirketin attığı son adımlardan biri Salesforce ile yaptığı ortaklık olmuştu.
 7. Commonbond: Müşteri kitlesi olarak üniversite döneminde kredi alan öğrencileri seçen Commonband, öğrenci kredilerinin yeniden finansmanı için çözümler sunuyor. 2012 yılında kurulan şirket, müşterilerine ortalama 14 bin dolardan fazla tasarruf sağladığını iddia ediyor. 2016’daki toplam tasarruf tutarının ise 300 milyon dolar olduğu şirketin açıklamaları arasında yerini alıyor.
 8. Kabbage: 2009’da Atlanta’da kurulan şirket, kredi almakta zorlanan küçük işletme sahiplerine ve tüketicilere fon sağlamak için çalışıyor. 2015’te müşterilerine 1 milyar dolardan fazla kredi sağlayan şirket, kredi verme kriterleri olarak işletmenin aktif olduğu süre, iş hacmi gibi bilgilerin yanında sosyal medya etkinliğini de baz almasıyla dikkat çekiyor.
 9. Robinhood: Masal kitaplarından çıkmışçasına bir isme sahip olan şirket, sunduğu mobil uygulama ile bireylere akıllı telefonları üzerinden komisyon ödemeden borsada işlem yapma kolaylığı sunuyor. Şirketin Mart 2016 itibariyle 1 milyon müşteriye sahip olduğu belirtiliyor.
 10. Wealthfront: 2008 yılında kurulan ve bu listenin en eski şirketlerinden biri olan Wealthfront, roboadvisors olarak da tanımlanan otomatikleştirilmiş yatırım hizmeti çözümleri sunuyor. Piyasa değerinin 700 milyon dolar olduğu belirtilen şirketin yönetiminde 4 milyar dolarlık bir fon bulunuyor.
 11. SoFi: 2011 yılında kurulan şirket öğrenci kredisi refinansmanı, ipotek işlemleri ve kişisel krediler sağlayan çevrimiçi servisler sunuyor. Kredi verme noktasında kendi geliştirdiği algoritmayı kullanan şirketin 175 bin üyesi bulunuyor. SoFi’nin 2017 planları arasında geleneksel bankalarla doğrudan rekabet etmek ve bir banka/kredi kartı çıkarmak da bulunuyor.
 12. BillGuard: Kullanıcıları, bankalar tarafından sunulan gizli ücretler hakkında bilgilendirme amacıyla 2010 yılında yola çıkan şirket, bu sayede müşterilerini toplamda 60 milyon dolarlık ek masraftan kurtarmış. 2015’te Prosper Marketplace tarafından 30 milyon dolarlık bir bedelle satın alındı. Şirketin geliştirdiği servis, Market Consensus tarafından tüm zamanların en iyi online bankacılık yenilikleri olarak seçilmişti.