İngiltere’de mobil ödeme alışkanlığı yaygınlaşıyor. Bu, çalışan kaynaklı zarara uğrayan küçük çaplı işletmelerin zararlarını telafi etme yöntemi olabilir.

Yeni açıklanan rakamlar İngiltere’de alışveriş alışkanlıklarının mobil ödeme lehine geliştiğini gösteriyor. Örneğin Barclaycard’ın “Contactless Spending Index” başlıklı araştırmasına göre sadece süpermarketlerdeki temassız ödeme işlemleri son bir yılda yüzde 136 yükselmiş durumda.

Business Advice tarafından hazırlanan bir habere göre artış sadece adetsel bazda değil. Bu yöntemle yapılan alışverişlerin yüzde 55’i 30 pound ve üzerindeki işlemlerden oluşuyor. UK Cards Association’un verilerine göre ise 2016’da temassız ödeme hacmi ise 35 milyar pound’a ulaşmış durumda. Kurum, bu değerin önceki yıla oranla 17,25 milyar pound arttığına dikkat çekiyor.

Konaklama endüstrisi en önemli artışlardan birine sahne olmuş durumda. Açıklanan verilere göre son bir yıldaki artış oranı tam yüzde 100. Bununla birlikte mobil ödemenin ağırlıklı genç kesim tarafından kullanıldığı iddiası İngiltere için tam anlamıyla gerçeği ifade etmiyor. 60 yaş üstü kesimin mobil ödeme tercihlerindeki artış oranının yüzde 64 olması bunu net bir şekilde gösteriyor.

Ülkede şu anki beklenti küçük işletmelerin bu sistemde daha çok yeralması üzerine. Sage Pay tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre nakit kullanımı bu tip işletmelere ciddi zararlar da verebiliyor. Bu tip işletmelerin sahiplerinin dörtte biri çalışanlarının gelen nakit tahsilatları kendi ceplerine indirdiğini ifade ediyor. Araştırmaya göre çalışanların bu tip davranışları sonucu oluşan zarar ise 9.4 milyar pound seviyesinde. Sage Pay CEO’su Seamus Smith, mobil ödemeyi tercih eden küçük işletmelerin bu zarardan sıyrılmasının yolunun mobil ödeme olduğuna vurgu yapıyor.