FinTechStartupsCo, Şubat ayında dünya genelinde gerçekleşen FinTech yatırımlarına ait raporunu paylaştı.

FinTech şirketlerine gerek girişim sermayesi fonları gerekse özel şirketlerin yatırımları aralıksız devam ediyor. TEB Private Banking’in desteğiyle FinTechStartups.Co tarafından açıklanan rapor, hem ülke hem de bölge bazında yatırımların coğrafi ve sektörel dağılımını derliyor.

Tam adı FinTech Funding Activities Worldwide olan raporun verilerine göre Şubat 2017 dönemin küresel ölçekte 102 yatırım gerçekleşti. Bunların 97’si girişim sermayesi fonları ve melek yatırımcılar tarafındayken, kalan 5’i özel sektör tarafından gerçekleştirildi.

Yatırım tutarlarına bakıldığında ise girişim sermayesi tarafından yapılan 97 yatırım turunun karşılığında 1.32 milyar dolarlık bir tutara ulaşıldı. Buna karşın özel sektör şirketlerinin yatırımları 5 adette kalmasına rağmen 1.26 milyar doları buldu. Bu beş yatırımın ikisi ödeme platformlarına yönelik olarak ikisi de Lending alanındaki yatırımlar olarak listeleniyor. Diğer yatırım ise sigorta sektörüne yönelik çalışan bir şirkete yapıldı.

En fazla yatırım alan üç başlık ise lending, sigorta ve ödeme sistemleri olduğu görüldü. Bu üç kategoriye sırasıyla 926,9 milyon, 819,7 milyon ve 388,6 milyon dolar yatırım yapıldı.

Ülke bazında ABD açık ara önde

Coğrafi dağılıma bakıldığında ise en fazla yatırım çeken şirketlerin ABD’de olduğu görüldü. Bu ülkeyi Birleşik Krallık ve Çin takip etti. Yatırım tutarlarında ABD 31 anlaşma ile yaklaşık 750 milyon dolarlık bir fon toplarken, Birleşik Krallık 13 anlaşma ile 175, Çin ise 9 anlaşma ile 113 milyon dolar getiri sağladı.

Ulaşılan bu tutar ve değerler, aynı zamanda Ocak ayına göre önemli bir yükseliş gerçekleştiğini de gösteriyor. Toplam yatırım Ocak ayındaki 770 milyon dolara göre yüzde 71 yükselirken, anlaşma adetlerinde ise yüzde 13’lük bir artış yaşandı.

Türk FinTech sektörü Şubat ayını boş geçmedi

Rapordaki ülke dağılımına bakıldığında Türkiye’den bir şirketin de aldığı 160 bin dolarlık yatırımla listeye girdiği görüldü. Tarım sektörüne yönelik finansal yönetim platformu sunan Tarfin, Şubat 2017 döneminde 160 bin dolarlık bir yatırım almayı başardı.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.