Güneydoğu Asya’daki Myanmar’da mobil para dünyasına geçiş için pek çok hazırlık yapılıyor. Ülkedeki çalışmalar nakitten doğrudan mobil paraya geçiş için ilginç bir başarı hikayesi olabilir.

Myanmar ismi Türkiye gündeminde genelde farklı şekillerle yansıyor olabilir. Hatta bu haberin satırlarını ekrana dökerken bile medyada çıkan haberler ülkenin tam bir kaos ortamında olduğu izlenimi uyandırabilir. Bununla birlikte ülkede kısa bir süre önce gerçekleştirilen Mobil Para ve Bankacılık Zirvesi’nin yansımalarına da bakmakta fayda var. Çünkü Myanmar ya da eski ve daha çok bilinen isimleriyle Burma ya da Birmanya bu alanda ilginç bir başarı hikayesi haline gelebilir.

2011 yılında cep telefonlarının nüfusun sadece yüzde 5’i tarafından kullanıldığı ülkede o dönemki SIM kart maliyetlerinin 1500 dolar civarında olduğu kayıtlardaki yerini almış durumda. O tarihte iki yabancı mobil operatörün ülkede hizmet vermeye başlaması sonucu SIM kart fiyatları bir anda 1,5 doların da altına düşmüş. Bugün, ülke nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının bir cep telefonu var ve bu kullanıcıların yüzde 80’den fazlası bir akıllı telefona sahip. Şubat ayı sonunda düzenlenen Myanmar Mobil Para ve Bankacılık Zirvesi’nin sekizinci kez düzenlenmiş olması konuya olan ilginin önemli bir göstergesi.

Ülkede mikro kredi dahil olmak üzere finansal hizmetleri yaygınlaştırmak için çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Accion’un sitesindeki makalede yer alan bilgilere göre ülkede bu alanda olumlu bir hava olmakla birlikte her şey toz pembe değil. Ülkedeki Merkez Bankası, mobil para lisansı almak isteyen üç operatörden yalnızca birisine izin vermiş durumda. Lisansı alan Telenor’un Wave Money hizmeti, mobil para kullanmak isteyenlerin şimdilik tek alternatifi. Bu da yüzde 38’lik bir kesimin faydalanabildiğini gösteriyor. Wave, elindeki bu yetkiyi fatura tahsilatı ve uluslararası para transferi için de kullanmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bununla birlikte ülkenin en büyük telekom şirketi olan ve ülke yönetimi tarafından desteklenen Myanmar Post & Telecom (MPT) Nisan ayına kadar MPT Mobile Money adını verdiği bir servisi duyurmaya hazırlanıyor. Maaş ödemeleri gibi devletin vatandaşlara yaptığı ödemeler için de bir kanal konumunda olan MPT’nin abone sayısı ve yaygınlığı Telenor’dan daha fazla. Üçüncü operatör olan Ooredoo ise kendi abonelerinden başlayarak pazarda daha yüksek pay elde etmeyi planlıyor.

Ooredoo’nun mobil para hizmetinde ise benzer bir deneyimi Tanzanya’da yaşamış olan bir isim var: Jacques Woogt. Myanmar ile benzer nüfus ve gelir oranlarına sahip Tanzanya’daki mobil para ekosisteminin ve tüketici alışkanlıklarının sadece dört yıl içinde oluştuğunu belirten Voogt, Myanmar’da da benzer bir senaryo ile karşılaşmayı öngörüyor.

Myanmar da tıpkı Tanzanya gibi düşük gelir grubundaki ülkeler arasında yerini alıyor. Ülkede kişi başına düşen gelir miktarı 1300 dolar civarında. Düşük gelirli nüfusun oranı (Tanzanya %80, Myanmar %90), toplam nüfus (Tanzanya 55, Myanmar 51 milyon), kırsal / kentsel nüfus (her ikisinde de %70 – %30) kriterleri neredeyse eşit. Woogt, Myanmar’ın da Tanzanya ile benzer bir dönüşüm yaşayacağından emin görünüyor. Wave Money’ye yeni rakiplerin gelmesi ve hizmetin yaygınlaşması ile Myanmar, 2018 sonunda nakitten dijitale geçiş için bir başarı hikayesi haline gelebilir.

* Görsel: Pixabay