Tüm ödeme işlemlerinin yüzde 98’nin dijital olarak gerçekleştirildiği İsveç’te, ödeme sistemleri ve güvenlik altyapısı çözümleri sunan 24 Solutions İstanbul’da ofis açarak Türkiye’deki faaliyetlerine başladı.

Stratejik pazarlardaki yerel ofisleriyle dünya genelinde faaliyetlerini 15 yılı aşkın bir süredir devam eden, ödeme sistemleri güvenliğinde en yüksek standart olan PCI-DSS alanında hem danışmanlık hem de denetim ve sertifikasyon hizmetini birlikte sunan 24 Solutions, şirketleşme sürecini tamamlayıp İstanbul’da açtığı ofisle Türkiye pazarına girdiğini duyurdu.

Dünya genelinde kullanılan, bazı teknik ve operasyonel süreçleri içeren bu standart sayesinde, kart ödemelerinin güvenli bir şekilde yapılmasının yanı sıra, sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerine karşı etkin bir koruma sağlanıyor.

Dünyada hem PCI-DSS uyumluluk danışmanlığı sunan hem de sertifika verme yetkisine sahip çok az sayıda şirket bulunuyor. 24 Solutions bu yetkin özelliğiyle çalıştığı şirket ve kurumlara tüm süreçlerde yüksek güvenlik ve güven sunuyor.

24 Solutions Türkiye Ülke Direktörü Emrah Elmas’ın ev sahipliğinde ve Türkiye Cumhuriyeti İsveç Başkonsolosu Therese Hydén ve 24 Solutions CMO’su Disa Jernudd’un katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan 24 Solutions CEO’su Daniel Werner, dijital dünyada nakitsiz topluma geçiş ve nakitsiz toplumlarda ödeme güvenliğinin sağlanması konusunda önemli veriler paylaştı.

Dünyada Dijital Ödeme Trendi Büyüyor

Daniel Werner, dijital ödemelerin büyüme hızının daha da artacağını öngördüklerini belirterek, 2016 yılında açıklanan son raporlara bakıldığında 2015’te 426,3 milyar işlem gerçekleştiğine dikkat çekti. Nakit kullanma oranının banka kartları, dijitalleşme ve alternatif ödeme sistemleriyle düştüğünü ifade eden Werner, en büyük araç olan kredi kartlarının yüzde 11,8’lik pay ile dünyada en çok tercih edilen dijital ödeme yöntemi olduğunu söyledi.

İsveç Halkı Alışverişlerinin yüzde 98’ini Dijital Olarak Yapıyor

İsveç’te nakit parayla yapılan ödemelerin, tüm alışverişlerin sadece yüzde 2’sini oluşturduğuna ve yüzde 98’inin dijital ödeme yöntemleriyle yapıldığını belirten Werner, “İsveç’in hedefi kağıt ve madeni paradan tamamen kurtularak dünyanın ilk yüzde 100 nakitsiz toplumu olmak. Mart ayında ülkenin en büyük radyo kanalı Swedish Radio tarafından yayınlanan rapora göre, İsveç’in yüzde 100 nakitsiz olma hedefine 2021 yılında ulaşması mümkün gözüküyor ” dedi.

24 Solutions Türkiye Ülke Direktörü Emrah Elmas ise yaptığı konuşmada yüzde 3 büyüme ile 176 milyon adete ulaşan kart sayısıyla Türkiye’nin Avrupa liginde ilk sıraya yerleştiğine dikkat çekerek, “Kartlı ödemelerin hane halkı harcamaları içindeki payı son 5-6 yılda yüzde 28’den yüzde 40’a çıktı. Bunun en büyük destekleyicisi ise kartlı ödeme sistemleri. Geçtiğimiz yıl internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 23 artıp 68,4 milyar TL’ye ulaşırken bunun yüzde 51’ini mobil alışveriş oluşturdu ve her beş kredi kartından ikisi internet ödemelerinde kullanıldı. Bu tablo gösteriyor ki, Türkiye’de e-ticaret ve paralelinde dijital dönüşüm günden güne hızlanıyor. Türkiye, Hindistan’dan sonra dünyada e-ticarette en hızlı büyüyen ikinci ülke” dedi.

Kaynak: ÖdemeTeknolojileri