Singapur ve Abu Dabi hükümet yetkilileri FinTech girişimlerini desteklemek ve yenilikleri hayata geçirmek için işbirliği anlaşması imzaladı.

BankingTech’in haberine göre Singapur Ekonomi Birimi (MAS) ve Abu Dabi Global Market (ADGM) arasında imzalanan anlaşma ile Singapur ve Abu Dabi’de kurulan FinTech girişimleri ve geliştirilen yeni teknolojiler için işbirliği imkanları arttırılacak ve ekosisemlerin bir birinden daha fazla fayda sağlaması hedeflenecek.

Ayrıca anlaşma ile her iki ülkenin denetleyicileri, yeni kurulacak girişimlere ve girişimcilere, iki ülkenin kurallarını anlamalarına, başvuru ve yetkilendirme süreci boyunca destek sağlamalarına yardımcı olacak bir çerçeve oluşturacak.

Gerçekleşen imza töreninden bir kare

ADGM Finansal Hizmetler Düzenleme Kurulu Başkanı Richard Teng, Asya’nın ve MENA bölgelerinin “büyük büyüme potansiyeli ve yetersiz bir finansal sektör” olduğunu söyleyerek anlaşmanın arkasında yatan temel sebeplerden birisini de vurgulamış oluyor. Anlaşmayı imzalayan her iki kuruluş da, dijital ve mobil ödemeler, Blockchain, büyük veri ve API servislerini içeren projeleri takip edecek.