Malezya, Uzak Doğu ülkeleri arasında FinTech açısından zengin bir ülke. Ancak ülkede dijital dünyaya olan ilgi henüz bankacılık dışı finansal hizmetlere yeterince yansımamış görünüyor.

Malezya Merkez Bankası – Bank Negara Malaysia (BNM) tarafından açıklanan verilere göre ülkede 2016 yılında çevrimiçi bankacılık işlemleri 463.7 milyar Malezya Ringiti’ni, bir başka deyişle 118 milyar ABD dolarını aştı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 30’un üzerinde bir artış anlamına geliyor. Dolar bazında ise yaklaşık 10 milyar dolarlık bir artış söz konusu.

eMarketer tarafından, BNM’nin 7 Mart 2017 tarihli verilerine göre hazırlanan tablo, 2005’ten bu yana istikrarlı bir yükselişi gözler önüne seriyor. 2010 yılında 100 milyar ringit barajını aşan hacmin 2017 sonunda 500 milyar ringiti geçmesi öngörülüyor.

Bununla birlikte eMarketer analistlerinin dikkat çektiği bir başka konu var: Mobil Kullanım. BNM’nin, bu değerlere mobil cihazlar üzerinden yapılan işlemleri dahil etmediğine dikkat çekiliyor. Buradaki duruma baktığımızda ise 2015 – 2016 arası yüzde 60 gibi ciddi bir artış söz konusu. Ulaşılan hacim ise 33 milyar Malezya Ringiti, bir başka deyişle yaklaşık 8,5 milyar ABD doları.

Bu tablo, Malezyalılar’ın internet bankacılığı işlemleri için masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarından vazgeçmediklerini ortaya koyuyor. Bu durumun, ülkedeki akıllı telefon kullanımının yüzde 86 gibi üst düzeyde olmasına rağmen yaşandığına vurgu yapılıyor.

Bununla birlikte konu diğer FinTech ürünleri söz konusu olduğunda kullanım oranlarının neredeyse dip seviyede olduğu görülüyor. DBS Bank ve EY tarafından geçen yıl hazırlanan bir rapora göre dijital bankacılık hizmetlerinden faydalananların yalnızca yüzde 2’si kişisel servis yönetimi, kredi kullanımı ya da sigorta hizmetleri için FinTech’ler tarafından sunulan dijital bir hizmeti kullanmış. Bu da, ülkedeki FinTech sektörünün yalnızca teknolojik yönden güçlü olmasının yeterli olmadığını, aynı zamanda mevut algıyı değiştirecek çalışmalar gerçekleştirmesi gerektiğini gösteriyor.