Minebox tarafından geliştirilen bir NAS çözümü sahiplerine güvenli veri depolaması sağlamanın yanısıra kripto özelliği sayesinde dijital para üretme fırsatı sunuyor.

Son yıllarda giderek popülerleşen trendlerden biri olan kripto paralar şimdi de NAS sistemlere, yani ağa bağlı depolama çözümlerine, entegre oluyor. Minebox firması tarafından geliştirilme aşamasında olan özel bir NAS cihazı normal özelliklerine ek olarak özel bir kripto para üretmeyi sağlıyor. Henüz geliştirme aşamasında olan ve ön siparişe açılan ürün, üzerindeki kullanılmayan depolama alanlarını kripto para birimi sistemlerine kiralıyor. Bu sayede sahibine para da kazandıran Minebox NAS’ın 200 adet olarak üretilecek ilk versiyonlarını satın almak için ön sipariş toplanıyor.

Üzerinde Intel Celeran G1610K 2.4 GHz işlemci bulunan NAS sunucu, HP ProLiant MicroServer Gen8 G1610T modeli üzerinde geliştirildi. Dahili bir e-cüzdana da sahip olan Minebox’ın 8 ve 16 GB olmak üzere iki farklı depolama sürümü bulunuyor. XOS adı verilen modifiye edilmiş özel bir Linux sürümü üzerinde çalışan Minebox NAS’ın 8 GB’lık sürümünün fiyatı 750, 16 GB’lık sürümünün fiyatı ise 1470 Avro olarak açıklandı.

Minebox NAS ile ilgili detaylı bilgi minebox.io adresinde yer alıyor.