FinTech dünyasına gezegenin dört bir yanından yeni şirketler dahil oluyor. Bunların hepsi başarılı olamayacak ama içlerinde bazıları şimdiden ön plana çıkmış durumda.

Yaptığı araştırma ve analizleriyle farklı sektörlere ait girişim dünyasını başarılı bir şekilde yansıtan CB Insights, son olarak Bitcoin ve Blockchain odaklı çalışan yeni girişimleri listeledi. Kuruluşunun ardından aldıkları yatırımlarla dikkat çekerek bu listeye giren şirketler Blockchain’i sağlık sektörüne uyarlayanlardan, Çin’den Afrika’ya doğrudan para transferi gerçekleştirenlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Yine CB Insights tarafından hazırlanan 95 firmalık listeden seçilen bu 10 firma ve faaliyet alanları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Storj Labs: Dropbox, Amazon ya da Google gibi geleneksel bulut depolama hizmetlerine farklı bir yorum getiren Storj, depolama maliyetlerini düşürmek için Blockchain temelli merkezi olmayan bir bulut depolama ağı kuruyor. Şirket, aralarında Google Ventures, Qualcomm Ventures ve Techstars Ventures’un da olduğu yatırımcılardan 5 milyon doların üzerinde bir fon toplamış durum.
  • Cambridge Blockchain: Mayıs 2018’de devreye alınacak olan Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne finans sektörü şirketlerinin uyum sağlaması için hizmet sunan Cambridge Blockchain, adından da anlaşılabileceği üzere bunun için Blockchain temelli bir altyapı kullanıyor. Digital Currency Group, Partech Ventures ve Santander InnoVentures gibi yatırımcılardan destek bulan şirketin topladığı yatırım miktarı 2 milyon dolar seviyesinde.
  • BitPesa: Kenya merkezli şirket, tüketicilerin sınır ötesi para transferlerini Bitcoin ile yapmasını sağlıyor. Yurtdışında yaşayan Kenya vatandaşları için bir havale hizmeti olarak yola çıkan BitPesa, bugün rotasını iş dünyası arasındaki ticarete döndürmüş durumda. Şirket hizmet ağını son olarak Çin’den Nijerya, Tanzanya ve Uganda’daki herhangi bir bankaya doğrudan para transferi yapma hizmetini duyurdu. Blockchain Capital, FuturePerfect Ventures, Drapper Associates ve Pantera Capital’in aralarında bulunduğu yatırımcıların şirkete yaptığı yatırım tutarı 5 milyon dolar seviyesinde.
  • Funderbeam: 2013 yılında kurulan şirket, büyüme aşamasındaki girişimlerin finansmanını kolaylaştırmak için Blockchain tabanlı bir borsa oluşturmuş durumda. Verilen hizmet sınır ötesi işlemlere de izin veriyor. 3TS Capital Partners, Draper Associates ve IQ Capital’in yatırımcıları arasında olduğu şirket 5 milyon doların üzerinde fon toplamayı başarmış.
  • Hijro: Tedarik zinciri operasyonlarını düzenlemek ve şirketlerin sermayelerini optimize edebilecekleri Blockchain temelli bir platform sunan Hijro yaklaşık 3 milyon dolarlık bir yatırım almış durumda. Şirketi destekleyenler arasında 500 Startups, Draper Associates, Digital Currency Group, Fenbushi Capital ve Thomson Reuters bulunuyor.
  • Bitso: Nüfusunun büyük bölümü temel bankacılık hizmetlerini kullanmayan Meksika’da Bitcoin borsası sunan Bitso, CB Insights’ın listesinde ilk 10’da yer almayı başarmış. Monex Group, Variv Capital ve Xochi Ventures’dan yatırım alan şirketin topladığı fon miktarı ise 2.66 milyon dolar.
  • OpenBazaar: İşlem ücreti talep etmeyen bir P2P pazaryeri platformu işleten ABD merkezli OpenBazaar, Andreessen Horowitz ve Union Square Venture gibi firmalardan 4 milyon dolarlık yatırım almayı başarmış.
  • Blockstack Labs: Blockstack için Blockchain temelli bir siber güvenlik şirketi tanımı yapmak da mümkün. Merkezi sunucu ve bulut hizmetleri modelini değiştiren bir yapıyla faaliyet gösteren şirket bu sayede merkezi ağ saldırılarını bertaraf etmeyi amaçlıyor. 6.79 milyon dolar ile listedeki firmalar arasında en fazla yatırımı almayı başaran şirketin destekçileri arasında Naval Ravikant, Digital Currency Group ve Union Square Ventures öne çıkıyor.
  • Chronicled: Ethereum bazlı bir IoT platformu sunan Chronicled bir süre önce Enterpise Ethereum Alliance konsorsiyumuna da katılmış. Şirket, Ethereum platformu üzerinden akıllı sözleşmeler sunmayı planlıyor. Colbeck Capital Management, Mandra Capital ve Pantera Capital tarafından yatırım alan şirketin topladığı fon miktarı ise 4.83 milyon dolar.
  • Hashed Health: Blockchain’i kişisel verilerin en yoğun kullanıldığı sağlık sektörüne uyarlayan Hashed Health, elektronik tıbbi kayıtlar, sigortacılık ve ilaç sanayiinin tedarik zinciri yönetimi için uyarladığı hizmetler sunuyor. Fenbushi Capital ve Martin Ventures’dan yatırım alan şirket yaklaşık 2 milyon dolar toplamış.