Avrupa Parlementosu Kara Para Aklama Yönetmeliği (Anti-Money Laundering Directive – AMLD) kapsamında anonim kripto para birimlerine sınırlama getirmek için kolları sıvadı.

Bitcoin.com’dan Kevin Helms’in haberine göre AB’nin dijital para birimlerini düzenleme gayretlerinin çoğu AMLD değiştirilerek yürülüğe girebilir. Henüz karar alma sürecinin başında olan bu yeni öneri, “FinTech: finans sektörünün geleceği üzerine teknolojinin etkisi” isimli bir taslak çalışması içinde yer alıyor. Raporda Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Komisyonu’nu, Bitcoin ve diğer dijital kripto para birimleri ile doğrudan ilgili birkaç değişikliği değerlendirmeye çağırıyor.

Raporda şöyle bir ifade yer alıyor;

[Parlamento] vergi kaçakçılığı ve kara para aklamaları için izinsiz Blockchain uygulamalarının, özellikle Bitcoin’in artan kullanımından endişe duyuyor; Komisyonu bu süreçte bitcoin ve türevlerinin rolünü araştırmaya çağırıyor.

Bu önerilen değişiklik, Ocak ayında kara para aklama ve dijital para birimleriyle mücadele konulu küresel bir konferansta gerçekleştirildi. Bu konferans, FATF, Interpol, Europol, CEPOL ve Basel Institute on Governance dahil olmak üzere 400’den fazla mali araştırmacının katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Rapor içinde Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yapısında kullanıllan Blockchain teknolojisinde mining adı verilen dijital madencilik işlemleri için yüksek bilgisayar işlem gücü ve elektrik harcandığına dikkat çekerek bunların daha verimli kılınması için de çalışmalar yapılması gerektiği vurgulanıyor. Burada amaçlananın Bitcoin gibi sistemlerin kontrolünü ele geçirecek yöntemler bulmak olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan raporda daha etkili yöntemler ile yeni kripto para birimlerinin ortaya çıkmasının rekabeti teşvik ederek fiyat istikrarı sağlayabileceğini ve bunların vergilendirilebileceğine dair bazı ifadeler bulunuyor. Ekim 2015’te, AB Adalet Mahkemesi; para, banknot ve maddi paralar olarak kullanılan sikkelerle ilgili işlemlerle ilgili hükümle bitcoin işlemlerinin Katma Değer Vergisinden (KDV) muaf olduğuna karar vermişti. Yeni taslak raporda bu karara karşı şöyle bir madde eklenmiş;

[Parlamento] KDV Yönerge’sini sanal para birimleri ile yapılan ödemeleri içine alacak şekilde değiştirmek için komisyonu göreve çağırmalıdır.