Yapay zeka ve endüstri 4.0 gibi kavramlar gündeme en çok istihdama olan etkileriyle geliyor. Finans sektörünün nasıl bir değişim yaşayacağını Wall Street analizinde görmek mümkün.

Yapay zekanın finans sektöründe belirli mesleklerde çalışanların yerine geçeceği herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Peki sayıların diline baktığımızda kaç kişi bu durumdan etkilenip yeni iş bulmak ya da yeni yetkinlikler kazanmak için çalışacak?

Information Management’te yayınlanan bir yazı, dünya ticaretinin kilit noktalarından Wall Street’i ele alarak yapay zekanın üstleneceği finans odaklı işlerin kaç kişiyi işinden edeceğini gösteriyor. Opimas tarafından yapılan bir araştırmayı ele alan haberde 2025 yılına ait bir projeksiyon çizilmiş.

Yedi farklı meslek bu araştırmada ele alınırken, sadece birindeki personel sayısında bir artış olacağı, kalanlarında ise yapay zekanın süreci yönetmeye başlayacağı görülüyor. Buna göre finans sektörünün teknoloji ayağında çalışan, temel işi veri olan kesimin endişe etmesini gerektiren bir durum yok. Bu kesimdeki istihdam artışının 27 bin kişi olması öngörülüyor.

Ancak tablonun diğer alanlarındaki başlıklar için aynı şeyi söylemek zor. Örneğin menkul kıymetler ve tahvil yönetimi gibi bölümlerde çalışan Wall Street çalışanlarında 58 bin kişilik bir azalma bekleniyor. Varlık yönetimi ise 90 binlik düşüşle en çok etkilenecek alan olarak belirlenmiş. Negatif yönde en az etkilenecek olanlar ise yatırım bankacılığı çalışanları. Burada 2 bin kişilik bir düşüş bekleniyor. Ancak özel bankacılık alanındakiler için iyimser bir tablo çizmek zor. Buradaki beklenti ise 24 binlik bir personel azalmasına işaret ediyor.

Wall Street özelindeki bu grafiğin diğer ülkeler için de benzer olacağını öngörmek kesinlikle mümkün. Sayılar değişmekle birlikte negatif etkinin daha yoğun olacağı söylenebilir. Ancak madalyonun diğer yönüne baktığımızda bu tablonun şimdiden belirlenebiliyor olması, bu alanda kariyer hedefi olanların şimdiden adımlarını doğru yönde atmalarını da sağlayabilir.