Almanya’nın önde gelen bankalarından Deutsche Bank, New York’ta finansal teknoloji girişimlerine yönelik yeni bir merkez açtığını duyurdu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın bir araya geldiği şu günlerde iki ülke arasında FinTech dünyasını hareketlendiren bir gelişme yaşandı. 1870 yılında kurulan Almanya’nın köklü bankalarından Deutsche Bank, Manhattan’daki Fulton Center’da bir finansal teknoloji merkezi açtığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre banka bu merkezde yapay zeka, bulut bilişim ve siber güvenlik alanlarında çözümler sunmasına katkı sağlayacak teknoloji girişimleriyle birlikte çalışacak. Bu üç başlığı finansal teknolojiler ile entegre edebilen şirketlere kapısını açan yeni merkez, bankanın daha önce açıkladığı dijital dönüşüm programının hayata geçmesi için çalışacak. Deutsche Bank, bu dönüşüm için 1 milyar Euro değerinde bir yatırım yapacağını belirtmişti. Belirlenen bütçe kurumsal ve yatırım bankacılığı alanındaki 45 operasyonel birimin minimuma indirilmesi ve bulut bilişim kullanımının dört katına çıkarılması için harcanacak.

New York’taki merkez, Deutsche Bank’ın bu tip bir misyon üstlenen tek merkezi değil. Banka daha önce Avrupa’da Berlin dışında Londra’da, ABD’de ise Silikon Vadisi’nde benzer merkezleri hayata geçirmişti.