Brexit’le ilgili süreç devam ederken İngiltere’deki şirketleri kendine çekmek isteyenler arasına Litvanya da katıldı.

Litvanya’da regülatör kurum, İngiltere’de ödeme hizmeti sunmak isteyen şirketlere kendi ülkesinde lisans vermeyi teklif etti. Fransa’dan Almanya’ya, İskandinav ülkelerine kadar Avrupa genelindeki pek çok ülke Brexit sonrası İngiltere’nin güçlü FinTech şirketlerine farklı kolaylıkları içeren davetler sunmuştu.

Litvanya’nın da bu ülkelerin arasına katılmasıyla rekabet biraz daha arttı. Ancak The Paypers’ta yayınlanan habere göre Litvanya bu konuda bir adım önde olabilir. 2016 yılı sonunda, ülkedeki şirketlerin diğer ülkelerdeki müşterilerinin kimlik tespitini kolaylaştıran bir yasayı kabul eden Litvanya yönetimi, bu uzaktan kimlik tanımlama ile ödeme platformu sunan şirketlerin ıslak imza gerektirmeyen bir süreçle yeni müşteri kazanmalarını sağlamaya izin veriyor. Bu sayede şirketler basit bir Skype görüşmesiyle bile yeni yasal müşteriler edinebilecek.

Litvanya’nın bu hamlesini diğer ülkelerin de takip edeceğini söylemek mümkün. Başarılı olup olmayacaklarını ise İngiltere yönetiminin alacağı kararlar belirleyecek.