Ülkenin merkez bankası olan Vietnam Devlet Bankası’nın Genel Müdürü FinTech ya da finansal teknoloji üzerinde bir yönlendirme komitesi kurma kararını imzaladı.

Cuma günü Merkez Bankası (SBB) Genel Müdürü Nguyen Van Binh tarafından imzalanan FinTech Yönelik SBV Yönetim Kurulu, merkez bankası içindeki departmanların temsilcilerini ve Vietnam Ulusal Ödeme Şirketi’nin (NAPAS) temsilcilerini yer alacak. Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, komitenin amacı FinTech şirketlerinin hükümet tarafından yönlendirilerek geliştirilmesini teşvik etmek.

NAPAS, ülkedeki bankacılık ödemeleri sisteminin operatörü ve yönetim organı olup, ülkedeki dönüşüm ve elektronik temizleme ve uzlaştırma hizmetlerinden sorumlu. Interbank platformunun, Vietnam’da faaliyet gösteren 43 ticari ve yabancı bankalardan yaklaşık 17 bin ATM, 90 milyon yerli ödeme kartı bulunuyor. NAPAS, ayrıca, perakende işlemler için elektronik temizleme otomasyonunu sağlayan, nakitsiz ödemeleri Vietnam’da yürüten bir sistem oluşturmakla da görevli.

Yeni komite yıllık eylem planını hazırlamak ve önermekten sorumlu olacak. FinTech üzerinde SBV Yönetim Komitesine, Merkez Bankasının Müdür Yardımcısı Nguyen Kim Anh ve Ödeme Bölümünün Müdür Yardımcısı Nghiem Thanh Son tarafından yönlendirilecek. Komisyonun başkan yardımcısı ise Komite Başkan Vekili olarak gösteriliyor.

Genel müdürün imzalaması ile yürürlüğe giren Komite, SBV genel müdürü tarafından kurulan yeni bir çalışma grubu ile birlikte çalışmaya başlattı. SBV ve NAPAS’nın işlev gören bölümlerinden resmi personel ve uzmanlardan oluşan çalışma grubu, SBV Yönlendirme Komitesini destekleyecek. Çalışma grubunun başkanlığını Nghiem Thanh Son, komitenin başkan yardımcısı da görev yapacak.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında Vietnam, düşük bir yoksulluk sınırına ve hızlı akıllı telefon alma oranına sahip. Fintech P2P ticaret platformu olan Vietnamlı FinTech kuruluşu Remitano, son zamanlarda sınırlarının ötesine geçme planlarını açıkladı. Hong Kong merkezli bu Blockchain yerleşim platformu OKLink (Çin dijital para birim değişim şirketi OkCoin’in kardeş şirketi) bu yıl, Vietnamlı kullanıcılar için yerel para birimi Vietnam Dongu ile uluslararası havale imkanı sağladı.