SAP Ariba, araç ve ürünlerin takibi için, bulut tabanlı uygulamalarda ve iş ağında Blockchain kullanmaya yönelik planlarını açıkladı.

ABD merkezli SAP’ın yan kuruluşu olan ve ürün tedarik zincirleri ve takibini sağlayan SAP Ariba, hizmetlerinde Blockchain altyapısını kullanmaya başlıyor. Everledger ile yapılan işbirliği ile Blockchain kabiliyetlerini SAP Ariba altyapısı ile entegre edilecek.

SAP Ariba İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı Joe Fox, “SAP Ariba, yirmi yıl önce, internet adı verilen bir teknolojiyle ilgili olarak büyük bir bahse girdi ve alım satım için tamamen yeni bir modele öncülük etti” dedi. Fox sözlerine şöyle devam etti: “İş dünyasındaki işbirliklerini artırmak ve inovasyonu geliştirmek için yine teknolojiye yatırım yapıyoruz. Blockchain’in yaptığı şeylerden biri daha fazla görünürlük ve güven oluşturmak. Uygulamalarımıza ve ağımıza bu teknolojiyi entegre ederken, tedarik zincirlerini yerleşim boyunca daha akıllı, daha hızlı ve daha şeffaf olacak şekilde etkinleştirebiliriz.”

Interarbor Solutions’ın Baş Analisti Dana Gardner, “Şirketlerin şu anda karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri nakliye öncesi, sırasında ve sonrasında malları takip etmek ve izini sürmek” dedi. “Bir satıcı sıklıkla, elindeki malı alıcının bilmediği bir depoya gönderir. Blockchain’in dağıtılmış defteri kabiliyeti, alıcılar ve satıcılara dolaşımdan makbuza kadar daha fazla görünürlük ve kontrol sağlıyor ki bu dolandırıcılık riskini en aza indiriyor. ”

SAP Ariba, Londra merkezli Fintech şirketi olan Everledger ile bu tür yetenekleri Ariba Ağına genişletmek için güç birliği yapmak istiyor. Everledger, elmaslar gibi değerli nesnelerin belirleyici özelliklerini güvenli bir şekilde yakalar ve Blockchain’de depolanan varlığın dijital parmak izini oluşturuyor. Tarih, ulaşım, olaylar ve sahiplik de dahil olmak üzere birçok veri içeren bu bilgi, özgünlüğün doğrulanması için küresel tedarik zincirindeki çok sayıda paydaş tarafından destekleniyor.

Fox’a göre, bu teknoloji SAP Ariba’nın çözümleri arasında doğal bir uyuma sahip. “Elmasları izleyebilir ve takip edebiliyorsan, herhangi bir şeyi izleyebilir ve izleyebilirsiniz” diyor.

Kaynak: Finextra