Bugüne kadar şirket harcamalarına çok fazla dahil olmayan mobil ödeme seçenekleri için bu gidişat değişmek üzere.

Bireysel tüketicilere yönelik kullanımı hızla artan mobil ödeme teknolojileri şirketler arası ticarette de rol almaya başlıyor. B2B pazarı hareketlendirmesi beklenen bu teknoloji için peşpeşe iki yenilik duyuruldu.

ÖdemeTeknolojileri.com’un haberine göre bu iki yenilikten ilki ABD merkezli U.S. Bank’ın kurumsal müşterilerine ait ticari kartlara mobil ödeme desteği sunmasıyla hayat buldu. Türkiye’de BKM Express’in kullandığı teknolojiye benzer bir sistemle devreye alınan hizmet ile özellikle sık seyahat eden şirket personellerine kolaylık sağlaması amaçlanıyor.

İkinci yenilik ise dünya üzerinde 2,5 milyon şirketin kullandığı B2B platformu Ariba Networks üzerinde hayat buluyor. SAP’nin geçtiğimiz yıllarda satın alarak bünyesine kattığı Ariba Networks halen 190 ülkeden üye şirketlere sahip. ABD merkezli Mitek tarafından geliştirilen sistem ile bu şirketler platform üzerinden gerçekleştirdikleri ticarette mobil ödemeyi de kullanabilir hale gelecek. Yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir işlem hacminin gerçekleştiği Ariba Networks’teki şirketlerin ne kadarının mobil ödemeden faydalanacağını şimdiden öngörmek zor, ancak mobil ödemeyi kurumlar arası ticaret taşımasıyla farklılık yarattığını söylemek mümkün.